Jak napisać zwolnienie z wf? Jednorazowo wystarczy karteczka od rodzica lub pediatry. Na dłużej nie jest tak łatwo

Jak napisać zwolnienie z wf? To pytanie, które w nowym roku szkolnym zadało już sobie sporo rodziców. Taka informacja dla nauczyciela powinna być przede wszystkim zwięzła i zawierać informację, z jakiego powodu dziecko nie będzie danego dnia ćwiczyć na lekcji wychowania fizycznego.

Lekcje wf-u dla wielu dzieci są prawdziwym wyzwaniem. Jak same twierdzą, mierzą się tam z silnym stresem oraz poczuciem niezdrowej rywalizacji, co doprowadza do obniżenia samooceny. Niektóre dzieci nie chcą brać udziału w zajęciach właśnie z tych powodów. Zdarza się jednak, że dziecko źle się czuje, a aktywność fizyczna mogłaby pogorszyć jego stan. Wówczas warto napisać zwolnienie z wf - jak to zrobić?

Zobacz wideo Kto częściej bierze zwolnienia z wf-u w szkole?

Jak napisać zwolnienie z wf? Musi zawierać te elementy

Jednorazowe zwolnienie z wf mogą samodzielnie napisać rodzice lub opiekunowie prawni. Zazwyczaj robimy to w przypadku:

  • miesiączki,
  • rekonwalescencji,
  • krótkiej choroby,
  • złego samopoczucia.

W przypadku choroby dziecka, która trwa tydzień lub dwa, należy poprosić o zwolnienie lekarza rodzinnego. Jednak w przypadku, gdy niedyspozycja dziecka trwa dłużej - na przykład cały semestr bądź cały rok szkolny, zwolnienie z lekcji wf musi wypisać lekarz z konkretną specjalizacją. Nie wystarczy już podpis rodzica.

Od początku roku szkolnego 2022/2023 może to zrobić tylko specjalista. O tej zmianie poinformował minister sportu Kamil Bortniczuk:

Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je specjalista, a nie - jak dotychczas -lekarz rodzinny.

W tym przypadku uczeń nie otrzyma oceny, a na świadectwie widniało będzie "zwolniony".

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwolnienie z wf - jak powinno wyglądać? Wybierz prostszą opcję

Jak napisać zwolnienie z wf? Można zrobić to odręcznie na kartce papieru lub wydrukować i podpisać własnoręcznie. Nauczyciel powinien otrzymać zwolnienie, które będzie zawierać:

  • datę,
  • imię i nazwisko dziecka,
  • informację o tym, jak długo ma trwać zwolnienie,
  • powód,
  • podpis rodzica.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.