Rok szkolny przyniósł wiele zmian, a niebawem dojdą kolejne. Chodzi o religię. Zaświadczenie już nie zwolni ucznia do domu

Rok szkolny 2022/2023 przyniósł wiele zmian, a niebawem dojdą kolejne. Tym razem na tapet została wzięta religia. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek już od dłuższego czasu zapowiadał reformy dotyczące nauczania tego przedmiotu w szkołach. Co się zmieni?

Aktualnie trwający rok szkolny przyniósł wiele zmian, które dotyczą nie tylko podstawy programowej, ale również samej organizacji pracy nauczycieli. Ministerstwo Nauki na czele z Przemysławem Czarnekim chce iść o krok dalej i dokonać kolejnych reform w szkolnictwie. Chodzi o lekcje religii w szkołach.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lekcje religii na starych zasadach

Jeśli chodzi o aktualny rok szkolny i reformy związane z lekcjami religii, to uczniowie mogą być spokojni. Zmiany, o których mówi minister Czarnek wejdą do szkół dopiero od przyszłego roku szkolnego. Chodzi o to, że od 1 września 2023 roku nauka religii lub etyki będzie obligatoryjna.

Obecnie uczniowie nie mają obowiązku chodzenia na te zajęcia. Mogą wybrać pomiędzy trzema rozwiązaniami: uczęszczać na lekcje religii, uczęszczać na lekcje etyki, nie chodzić w ogóle na żadne z tych zajęć.

Co więcej, dołączyć - jak i wypisać się z zajęć - można na każdym etapie edukacji, również w trakcie trwania roku szkolnego. Uczniowie, którzy rozpoczęli nowy rok szkolny 2022/2023 mogą się zapisać na lekcje religii lub etyki, lub z nich zrezygnować w dowolnym momencie roku szkolnego, bez żadnych konsekwencji.

O przeprowadzeniu nowej reformy mówił również minister Czarnek, na antenie Polskiego Radia.

Religia nie jest, nie była i nie będzie nigdy obowiązkowa w szkole. Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię - będzie chodził na etykę. System wartości musi być przekazywany uczniom w szkole, bo na tym polega funkcja wychowawcza szkoły

- tłumaczył swoją decyzję minister.

Religia albo etyka - uczeń musi wybrać

Na stornie Ministerstwa Edukacji i Nauki dostępny jest już szczegółowy harmonogram wejścia jako obowiązkowych przedmiotów - religii lub etyki - do szkół. Te zmiany nastąpią już od przyszłego roku, czyli:

  • od 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2024 dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych i I-II klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i I-IV klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
  • od 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów 
Więcej o:
Copyright © Agora SA