12 tysięcy na dziecko, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice mogą wybrać sposób wypłaty

Rodzice mogą otrzymać dodatkowe 12 tysięcy na dziecko, ale trzeba spełnić trzy warunki. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, aby dostać dodatkowe środki na malucha z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Warto wiedzieć, że rodzice mogą wybrać sposób wypłaty świadczenia.

Więcej ciekawych artykułów o świadczeniach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to dodatkowe 12 tysięcy na dziecko, które rodzice mogą wykorzystać jak chcą - na pieluchy, jedzenie czy żłobek. Dodatkowo mają możliwość wyboru sposobu, w jaki będą wypłacane pieniądze ze świadczenia - po 1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata. Ale nie wszyscy rodzice otrzymają środki z RKO - trzeba bowiem spełnić trzy warunki. Jakie? 

12 tysięcy na dziecko z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Jakie warunki trzeba spełnić?

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby otrzymywać środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego jest posiadanie drugiego (lub kolejnego) dziecka. Drugim wymogiem jest wiek dziecka - maluch musi mieć od 12 do 35 miesięcy, przy czym jego rodzeństwo może być nawet pełnoletnie. Nie są też brane pod uwagę dochody rodziców. Ostatnim warunkiem jest złożenie wniosku o przyznanie RKO elektronicznie, tak, jak w przypadku 500 plus

Trzeba pamiętać o terminach - najlepiej złożyć dokumenty trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia oraz miesiąc po ukończeniu 12 miesiąca życia malucha. W ten sposób można mieć pewność otrzymania całej kwoty świadczenia. W innym przypadku będzie ona zmniejszana o każdy miesiąc opóźnienia. 

12 tysięcy na dziecko z RKO. Jak i gdzie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?

Aby otrzymać RKO na drugie (lub kolejne) dziecko w wieku 12 - 35 miesięcy trzeba złożyć wniosek drogą elektroniczną. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • przez portal Emp@tia,
  • przez bankowość elektroniczną.

Czyli tak samo, jak w przypadku świadczenia 500 plus. Niestety dodatkowe środki nie przysługują rodzicom jedynaków, którzy mogą ubiegać się jedynie o dofinansowanie żłobka lub niani. 

Więcej o: