Kiedy nasze dziecko nie może z różnych względów uczestniczyć w zajęciach szkolnych, musimy być przygotowani na to, że obowiązkiem rodzica, bądź opiekuna jest usprawiedliwienie tej okoliczności. Jak napisać usprawiedliwienie do szkoły? Mogą przydać się wskazówki, dzięki którym unikniemy ewentualnych problemów ze strony szkoły.
Formułowanie tego typu oświadczenia jest dość proste i nie wymaga od rodzica wypełniania formularzy czy dołączania specjalnych dowodów, na to, że podany powód jest prawdziwy.
Po pierwsze w górnym lewym rogu podajemy dane personalne i kontaktowe rodzica, w górnym prawym rogu piszemy miejscowość i datę. Pośrodku określamy rodzaj dokumentu, pisząc "Usprawiedliwienie". Pod spodem w kilku zdaniach informujemy, dlaczego nasze dziecko było nieobecne w konkretnym dniu, podajemy dokładne daty oraz przyczynę.
Pisząc usprawiedliwienie nieobecności w szkole, powody tej sytuacji mogą być różne. Choć teoretycznie nie mamy obowiązku tłumaczyć się z życia prywatnego, to jednak nie ma w prawie zapisu, który zwalniałby rodzica z podania podstaw absencji ucznia.
Jeśli jednak zastanawiamy się jak ubrać w słowa okoliczności, które wpłynęły na opuszczenie przez dziecko zajęć, robiąc to w sposób dość ogólnikowy, możemy wpisać następujące powody:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kiedy znajdziemy się w sytuacji, która wymaga od nas usprawiedliwienia nieobecności dziecka, musimy wiedzieć, że obowiązek wyjaśnienia tej kwestii jest umocowany prawnie. W ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, art. 99 możemy przeczytać następującą treść:
Obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie [...] usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie [...]
- stanowi zapis w ustawie Prawa oświatowego.
Choć treść traktuje także o uczniach, którzy ukończyli 18. rok życia, to jednak warto zaznaczyć, że obowiązek usprawiedliwienia w takiej sytuacji przechodzi na pełnoletniego wychowanka. Statut szkoły nie ma prawa zabronić takiej osobie przedłożenia dokumentu sporządzonego we własnym imieniu.
Zatem jak napisać usprawiedliwienie do szkoły? Warto zapoznać się ze statutem konkretnej placówki. Zawarte w nim zapisy często określają terminy, które są podstawą do uznania złożonych dokumentów, czy oświadczeń. Jak wspominaliśmy powyżej, rodzic ma również obowiązek podać powód nieobecności dziecka na zajęciach edukacyjnych.
Obowiązkiem każdego dziecka jest chodzenie do szkoły. Zgodnie z art. 42 ust. 2 Prawa Oświatowego, istnieje obowiązek uczestnictwa w co najmniej 50% zajęć. Brak usprawiedliwienia nieobecności jest równoznaczny z niespełnieniem szkolnego obowiązku, a co za tym idzie, może skutkować także postępowaniem egzekucyjnym. Co dokładnie grozi rodzicom, jeśli nie usprawiedliwią nieobecności?