Rodzinny kapitał opiekuńczy to 12 tys. zł na dziecko. Rodzice jedynaków mogą czuć się jednak poszkodowani. Dostaną o wiele mniej

Rodzinny kapitał opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36 m-cy. To konkretny zastrzyk gotówki do wykorzystania na dowolny cel, jednak co ważne nie jest to kwota wypłacana całościowo. Rodzice mogą zdecydować czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez okres 12 miesięcy. W nieco innej sytuacji są rodzice jedynaków, którzy to czują się poszkodowani.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to 12 tys. zł na dziecko, pod warunkiem że jest to drugie lub każde kolejne, ale w wieku od roku do trzech lat. Przysługuje  wtedy świadczenie, czyli tysiąc złotych przez rok albo przez dwa lata po 500 zł. Rodzice jedynaków nie mogą liczyć na takie pieniądze. Dla nich rząd przygotował jedynie dofinansowanie opłaty za żłobek lub wynagrodzenie niani.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Więcej informacji znajdziesz na stornie głównej Gazeta.pl.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko. Jakie są kryteria?

Jeśli chodzi o pieniądze z rodzinnego kapitału opiekuńczego, mogą się o nie ubiegać wszyscy rodzice - niezależnie jakie mają dochody. Jest to specjalne świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia - łącznie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniędzy niestety nie otrzymują oni jednorazowo. Mają wybór co do ilości transz oraz kwot przelewów. Mogą wybrać 1000 zł co miesiąc przez rok, albo po 500 zł - również przez miesiąc - przez dwa lata. Co więcej, mogą oni w okresie wypłaty świadczenia raz zmienić swoją decyzję w sprawie wysokości miesięcznej kwoty świadczenia.

Aby uzyskać rodzinny kapitał opiekuńczy, trzeba złożyć do ZUS wniosek - jednak tylko za pośrednictwem internetu. Można to zrobić za pomocą trzech kanałów, czyli:

  • przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

W nieco innej sytuacji są rodzice jedynaków, którzy czują się poszkodowani. Im nie należą się pieniądze z RKO. Mogą jedynie ubiegać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku.

400 zł dofinansowania. Na to tylko mogą liczyć rodzice jedynaków

Rodzice jedynaków nie mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze w ramach RKO. Czują się pokrzywdzeni. Dla nich państwo przygotowało specjalny rodzaj dofinansowania, o które mogą się starać, jeśli ich dziecko chodzi do żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnili nianię.

Dla rodziców tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego – czyli np. pierwszych i jedynych w rodzinie, a także młodszych lub starszych, niż przewiduje kryterium wieku – przygotowaliśmy inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To maksymalnie 400 zł miesięcznie. Zależy nam na tym, by rodzice mniej płacili za opiekę nad swoimi pociechami, by ta opieka była w zasięgu ich kieszeni.

- zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie - ale nie więcej, niż rodzic płaci za opiekę nad dzieckiem w takim miejscu jak np. żłobek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA