Religia w przedszkolu odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych (właściwych dla danego poziomu nauczania) lub dwóch godzin lekcyjnych w ciągu całego tygodnia. Zatem małe dzieci w wieku 3-4 lat mogą spędzić z katechetą mniej czasu, niż te nieco starsze. Co wtedy z dziećmi, które z woli rodziców nie chodzą na katechezę?
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Podstawową kwestią jeśli chodzi o lekcje religii w przedszkolu, jest to, że są one organizowane na wyraźne życzenie rodziców. Potwierdza to stanowisko MEN, które podaje, iż religia w przedszkolu (oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej) organizowana jest na mocy art. 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.).
Przedszkola prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych. Prawo rodziców do zapewnienia ich dzieciom wychowania religijnego zgodnego z ich przekonaniami jest zagwarantowane również przepisami art. 53 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Ten zapis to nie tylko uzasadnienie MEN odnośnie lekcji religii, ale także słowa Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, który nie tylko daje możliwość ślubów kościelnych uznawanych przez państwo, ale także wprowadzenia lekcji religii do szkół i przedszkoli - do czego rodzice mają pełne prawo.
Jednak jeśli chodzi o organizację tych zajęć dla maluchów, to włączone są tu organy prowadzące dane przedszkole (np. władze samorządu) oraz właściwe, co do rejonu znajdowania się placówki, władze kościoła. Nauka katechezy odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych, które zostały wcześniej przedstawione i przedstawionych ministrowi edukacji narodowej. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii w przedszkolu, czy szkole.
Kościół w tej kwestii nie ma też pełnej dowolności. Istnieje coś takiego, jak nadzór pedagogiczny nad nauczaniem religii, który może przeprowadzić w kwestii metod nauczania oraz przekazywanych informacji dyrektor przedszkola lub pracownicy nadzoru pedagogicznego.
Istnieje wiele takich placówek przedszkolnych, jak i oczywiście równych typów szkół, w których tylko część rodziców wyraziła zgodę na organizację dla swoich dzieci lekcji religii. Niektórzy nie chcą, aby ich pociechy uczęszczały na tego typu lekcje. Jak wtedy wygląda organizacja ich dnia? Otóż w dużej mierze zależy to od samych rodziców - jeśli są w stanie zaprowadzić dziecko do przedszkola później, lub odebrać je wcześniej, wtedy taka katecheza organizowana jest na początku lub na koniec dnia. W innym przypadku, kiedy lekcja religii odbywa się w ciągu dnia, dzieci, które na nią nie uczęszczają, zwykle wtedy bawią się w swoim gronie pod opieką nauczyciela.