Dziecko FAS - co to znaczy? Wykazuje trudności w szkole i niskie umiejętności społeczne

Dziecko FAS - co to oznacza? Za skrótem tym kryje się Alkoholowy Zespół Płodowy, czyli choroba, która ma negatywny wpływ nie tylko na dzieciństwo pociech, ale także ich późniejsze życie. Jakie są jej przyczyny oraz objawy? Wyjaśniamy.

Przyszłe mamy zazwyczaj zmieniają swój dotychczasowy styl życia. Dbają o odpoczynek, unikają nerwowych sytuacji i zaczynają jeść zdrowiej. Niektóre z nich nie rezygnują jednak z pewnych nawyków - takich jak spożywanie napojów wyskokowych. Picie alkoholu w ciąży, nawet w niewielkich ilościach, wiąże się z negatywnymi skutkami na rozwój dziecka. Jednym z nich jest możliwość wystąpienia Alkoholowego Zespołu Płodowego. Czym charakteryzuje się dziecko FAS? 

Zobacz wideo Sylwia Nowak od 3 lat stara się o dziecko. Ludzie mówią, że jest "karierowiczką"

Dziecko FAS - objawy

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to następstwo spożywania napojów wyskokowych w trakcie ciąży. Objawy są różne, a niektóre dzieci doświadczają ich w większym stopniu niż inne. Zależą przede wszystkim od ilości wypijanego alkoholu przez matkę czy etap ciąży, w którym go spożywała. 

Skutki Alkoholowego Zespołu Płodowego mogą obejmować zarówno wady fizyczne, upośledzenie umysłowe, jak i problemy z funkcjonowaniem oraz radzeniem sobie w codziennym życiu. Dziecko FAS często charakteryzuje się niskim wzrostem i małą głową. Jego górna warga jest wyjątkowo cienka, a nos krótki i płaski. Dodatkowo bruzda pomiędzy nosem a ustami jest ledwo zauważalna lub nie występuje w ogóle. Innymi charakterystycznymi cechami są deformacje stawów, kończyn i palców oraz małe oczy.

Dzieci te cierpią także na wiele problemów neurologicznych. Słaba koordynacja lub równowaga, kłopoty z wyczuciem przestrzeni czy z odbieraniem różnego typu bodźców: bólu lub głodu to tylko niektóre z nich.

Dziecko z FAS. Problemy w szkole 

Dzieci z FAS szybko zaczynają dostrzegać, że różnią się od swoich rówieśników. Muszą mierzyć się z licznymi trudnościami w szkole. Dzieje się tak, ponieważ mają problem z zapamiętywaniem nowych informacji, a także z przejściem z jednego zadania do drugiego. Dziecko FAS nie potrafi dogadywać się z innymi i wykazuje słabe umiejętności społeczne. Drobne niepowodzenia sprawiają, że szybko wpadają w furię. 

Zespół FAS. Czy można wyleczyć?

Co istotne, wady spowodowane przez alkoholowy zespół płodowy są nieodwracalne. Chociaż nie istnieje żaden lek ani specjalne leczenie, to niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie choroby. Może to pomóc w złagodzeniu niektórych skutków oraz zapobieganiu wtórnym objawom. Rodzice, którzy zdiagnozują u pociechy zespół FAS, mogą lepiej zrozumieć przyczyny jej zachowania i reagować w odpowiedni sposób. Dziecko może także zostać umieszczone w specjalnych klasach edukacyjnych, które będą dostosowane do ich potrzeb. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.