Ile wnuków miała królowa Elżbieta II? Nie tylko książę William i Harry nazywali ją "babcią"

Królowa Elżbieta II na brytyjskim tronie zasiadała od przeszło 70 lat. Większość wie, że monarchini miała czworo dzieci. A co z wnuczętami? Tych królowa doczekała się aż ośmiorga.

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w Wielkiej Brytanii. Na tronie zasiadała przeszło 70 lat. W czwartek, 8 września 2022 r. świat obiegła smutna informacja - królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini odeszła w gronie bliskich - dzieci oraz wnuków, którzy zgromadzili się, by w ostatnich chwilach być razem w zamku Balmoral. 

Zobacz wideo Dziwne obyczaje panujące wśród rodziny królewskiej

Królowa Elżbieta II miała ośmioro wnuków. Kim są wnuki brytyjskiej królowej?

Wnuki królowej Elżbiety II były wielokrotnie widywane podczas wielu ważnych wydarzeń związanych m.in. z Wielka Brytanią. Ostatnią okazją do spotkania był Platynowy Jubileusz monarchini, który miał upamiętniać 70-lecie panowania królowej. Nie wszyscy wiedzą jednak, że książę William i Harry nie są jedynymi wnukami zmarłej królowej Elżbiety II. Kim są jej wszyscy wnukowie? 

  • Peter Phillips - najstarszy wnuk królowej Elżbiety II. Jest synem księżniczki Anny oraz kapitana Marka Phillipsa. Urodził się 15 listopada 1977 r. Co ciekawe, zajmuje obecnie 17. miejsce w królewskiej kolejce do tronu. W 2008 r. ożenił się z Autumn Kelly, z która ma dwie córki - prawnuczki królowej Elżbiety: 11-letnią Savannah oraz 10-letnią Islę.
  • Zara Tindall - jedyna córka księżniczki Anny oraz kapitana Marka Philipsa. Urodziła się 15 maja 1981 r. i zajmuje obecnie 20. miejsce w kolejce do tronu. Jest utalentowaną jeździecką, uczestniczką olimpiady. W 2011 r. poślubiła Mike'a Tindalla, z którym doczekała się trojga dzieci: Mii, Leny Elizabeth, noszącej imię po królowej Elżbiecie II oraz rocznego syna Lucasa.
  • Książę William - po śmierci królowej Elżbiety II i zasiądnięciu na tronie jego ojca, księcia Karola, jest pierwszym w kolejce do brytyjskiego tronu. Od lat jest pełnoetatowym, pracującym członkiem rodziny królewskiej. Jest również wykwalifikowanym pilotem. To pierworodny syn księcia Karola oraz Diany. Od 2011 r. jest mężem Kate Middleton, z którą ma troje dzieci - księcia George'a, księżniczkę Charlotte oraz księcia Louisa.

Królowa Elżbieta II z małym księciem Karolem Dlaczego nie ma zdjęć królowej Elżbiety II w ciąży? To był wtedy temat tabu

  • Książę Harry - urodził się 15 września 1984 r. i zajmuje obecnie 5. miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Jest synem księcia Karola i Diany. Podobnie jak brat, książę William, zdecydował się wybrać karierę wojskową, z której zrezygnował w 2015 r., na rzecz pracy dla monarchini. W młodości uważany był za buntownika, z którym łączono wiele skandali. W 2018 r. ożenił się z amerykańską aktorką - Meghan Markle, z którą ma syna Archiego i córkę Lillibet, nazwaną od przydomka zmarłej królowej Elżbiety II. W 2020 r. wraz z żoną ogłosili, że wycofują się z życia królewskiego, rezygnują z członkostwa w rodzinie królewskiej i przenoszą na stałe do Los Angeles.
  • Księżniczka Beatrycze - urodziła się 8 sierpnia 1988 r., jest córką księcia Andrzeja i Sarah Ferguson, księżnej Yorku. Na co dzień zajmuje się pracą w świecie biznesu. Latem 2020 r. poślubiła Edoardo Mapelli Mozziego. W 2021 r. powitała na świecie córkę Siennę Elizabeth, której drugie imię jest hołdem dla królowej Elżbiety II.
  • Księżniczka Eugine - to najmłodsza córka księcia Andrzeja i Sarah Ferguson. Urodziła się 23 marca 1990 r. Studiowała historię, sztukę oraz literaturę angielską. W 2018 r. poślubiła Jacka Brooksbanka, a w 2021 r. urodziła Augusta, jednego z prawnuków królowej Elżbiety II.
  • Lady Louise - córka najmłodszego syna królowej Elżbiety II - księcia Edwarda i Sophie, hrabiny Wessex. Urodziła się 8 listopada 2003 r. Zdaniem brytyjskich mediów wykazuje talent w powożeniu bryczką. Dzieliła miłość do tego hobby ze swoim dziadkiem - księciem Filipem. Lady Louise nie ma tytułu księżniczki, podobnie jak jej brat James, który nie posiada tytułu książęcego. Jej rodzice po ślubie zdecydowali, że dzieci z owego związku będą mieć tytuły hrabiowskie.
  • James, wicehrabia Severn - najmłodszy wnuk królowej Elżbiety II. Urodził się 17 grudnia 2007 r. Jest bratem lady Louise i synem księcia Edwarda oraz Sophie, hrabiny Wessex.

Królowa Elżbieta, książę Harry Królowa Elżbieta poznała wnuczkę. Nie spodobało się jej imię dziewczynki? "To wyraz nieuprzejmości"

Więcej o: