Ile dzieci miała królowa Elżbieta II? Książę Karol to niejedyny syn monarchini

Królowa Elżbieta II nie żyje. Informację o śmierci monarchini przekazał w oficjalnym oświadczeniu Pałac Buckingham. Jak podają zagraniczne media, w ostatnich chwilach królowej towarzyszyło czworo jej dzieci.

Elżbieta Aleksandra Maria, późniejsza królowa Elżbieta II, przyszła na świat w 1926 roku jako córka króla Jerzego VI oraz Elżbiety Bowes-Lyon. Tron objęła po śmierci swojego ojca, a oficjalnie koronowana została w 1953 roku. Zasiadała na nim przez 69 lat, co czyni ją najdłużej panującym monarchą na świecie. 

Zobacz wideo Rodzina królewska to firma. Co teraz z Harrym i Meghan?

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Dzieci królowej Elżbiety II. Trzech synów i córka

Królowa Elżbieta z dynastii Windsorów poznała swojego późniejszego męża, księcia Filipa w 1934 roku. Po raz pierwszy spotkali się na ślubie księcia Kentu Grzegorza oraz księżniczki Mariny, jednak parą zostali dopiero kilka lat później. 

Filip oświadczył się swojej wybrance w 1946 roku, a rok później para stanęła na ślubnym kobiercu. Doczekali się czwórki dzieci, trzech synów i córki

Karol, pierwszy syn królowej Elżbiety i księcia Filipa, przyszedł na świat 14 listopada 1948 roku. Dwa lata później urodziła się Anna. Para powitała na świecie jeszcze dwóch synów: Andrzeja (1960) oraz Edwarda (1964).

Książę Karol - kontrowersyjny następca tronu

Zgodnie z zasadami sukcesji książę Karol jako najstarszy potomek królowej został następcą brytyjskiego tronu. Książę Walii ma dwóch synów: Williama oraz Harry’ego. Matką obu jest Lady Diana Spencer, która po ślubie z księciem Karolem 1981 roku została księżną Walii. Małżeństwo Karola i Diany nie było udane, para postanowiła się rozstać. Rozwód otrzymali w 1996 roku. Rok później, 31 sierpnia 1997 roku księżna Diana zginęła w tragicznym wypadku samochodowym w tunelu Alma w Paryżu.

W 2005 roku książę Walii ponownie się ożenił. Jego wybranką została Camilla Parker Bowles.

Książę KarolKsiążę Karol AP Photo

Anna - pierwsza księżniczka na igrzyskach

Młodsza siostra księcia Karola, księżniczka Anna wyszła za mąż w 1973 roku za Marka Phillipsa. Para doczekała się dwójki dzieci, urodzonego w 1977 roku syna Petera Phillipsa oraz córki, Zary Tindall, która przyszła na świat w 1981 roku. Pierwsze małżeństwo księżniczki także nie było udane. Jedyna córka królowej Elżbiety rozwiodła się z mężem w 1992 roku. W tym samym roku ponownie stanęła jednak na ślubnym kobiercu, tym razem u boku Timothy’ego Laurence’a.

Księżniczka Anna w 1976 roku była reprezentantką Wielkiej Brytanii na letnich igrzyskach olimpijskich W Montrealu. Rywalizowała w jeździectwie, dosiadając konia królowej Elżbiety, Goodwilla. Stała się tym samym pierwszą członkinią rodziny królewskiej, która wystąpiła na takim wydarzeniu.

Osoby z otoczenia księżniczki podkreślają, że jest znana ze swojego nieco kąśliwego poczucia humoru, ciętego języka oraz silnego charakteru. 

księżniczka Annaksiężniczka Anna Wikipedia

Andrzej - mistrz skandali i prawdziwy "synek mamusi"

Trzecie dziecko królowej Elżbiety, książę Yorku, Andrzej, od lat uznawany jest za jednego z największych skandalistów rodziny królewskiej. Według niektórych książę Andrzej był ulubionym dzieckiem monarchini, która potrafiła wybaczyć mu naprawdę wiele. 

Książę Andrzej zawsze żył nieco w cieniu swojego starszego brata, Karola. To Karol był pierwszy w kolejce do tronu, książę Yorku mógł więc pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. I skrzętnie to wykorzystywał. W 1986 roku książę Andrzej poślubił Sarah Ferguson. Małżeństwo doczekało się dwóch córek: Beatrice (1988) oraz Eugenii (1990). Niestety, i ten związek nie był trwały. Po medialnych doniesieniach o zdradach Sarah książęca para postanowiła się rozstać. Po trwającej cztery lata separacji, 1996 ogłoszono rozwód. 

Książę Andrzej w mediach pojawia się często jako bohater skandali. Nie brak doniesień o bujnym życiu towarzyskim, czy hucznych imprezach, w których bierze udział. W 2015 roku pewna kobieta poinformowała dziennikarzy, że była wykorzystywana przez członków angielskich elit. Wśród napastników pojawiła się także osoba księcia Yorku. Nazwisko księcia Andrzeja pojawiło się także w kontekście afery Jeffreya Epsteina, na którym ciążyły oskarżenia m.in. o wykorzystywanie nieletnich dziewcząt, a także o nakłanianie ich do prostytucji. 

Książę AndrzejKsiążę Andrzej Agencja Wyborcza.pl

Edward - najbardziej tajemniczy członek rodziny królewskiej

Najmłodszy syn królowej Elżbiety II, książę Edward zawsze był spokojnym i ułożonym dzieckiem. Ukończył prywatną szkocką szkołę, a następnie Uniwersytet w Cambridge. Pomimo tego, że ojciec naciskał, by Edward wstąpił do wojska, szybko okazało się, że to nie zajęcie dla Edwarda. Ten od zawsze intresował się bowiem teatrem i w tym kierunku chciał się rozwijać. W 1993 roku podjął decyzję o założeniu własnej wytwórni telewizyjnej. Tak powstało Artdent Production. 

W 1999 roku książę Edward poślubił aktorkę teatralną Sophie Rhys-Jones. Para zrezygnowała z hucznej ceremonii ślubnej. Skromna uroczystość zaślubin odbyła się na zamku w Windsorze. Książę Edward i jego żona doczekali się dwójki dzieci: córki Louise Alice Elizabeth Mary urodzonej w 2003 roku oraz cztery lata później syna, Jamesa Windsora.

Książę Edward oraz jego żona są bardzo zaangażowani w działania charytatywne. Po śmierci księcia Filipa rozwijają m.in. Nagrodę Księcia Edynburga, program, który ma na celu rozwój młodzieży. 

Brytyjski książę EdwardBrytyjski książę Edward Fot. carfsax2/CC

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.