Polki otrzymają dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci. Komu przysługuje 1338 zł?

Matkom przysługują dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci. To aż 1338 złotych miesięcznie. Są jednak liczne warunki, które należy spełnić. Nie każda Polka otrzyma takie pieniądze.

"Mama 4 plus". Kto może dostać pieniądze?

Nie każda matka może otrzymać dodatkowe 1338 złotych. Taką kwotę otrzymają te Polki, które spełnią warunki określone w programie Mama 4 plus. Jest to program wyłącznie dla kobiet, które ukończyły 60 lat i urodziły minimum czworo dzieci. Co więcej matyczna emerytura, bo i tak nazywane bywa świadczenie, należy się tylko tym kobietom, które zrezygnowały z kariery zawodowej. Pieniądze przysługują więc tylko tym matkom,  które nigdy nie pracowały i nie mają prawa do emerytury czy renty.

Wyjaśnijmy też to, że panowie też mogą wystąpić o środki z programu Mama 4 plus. Musi także wychować minimum czworo dzieci i nie podjąć pracy zawodowej. Ale to nie koniec warunków.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

"Mama 4 Plus". Warunki, bez których nie otrzymamy pieniędzy

Wszystkie warunki uprawniające do programu "Mama 4 plus" można przeczytać na stronie zus.pl:

"rodzicielskie świadczenie uzupełniające możesz otrzymać, jeśli nie masz dochodu zapewniającego Ci niezbędne środki utrzymania i jesteś:

  • matką, ukończyłaś 60 lat oraz urodziłaś i wychowałaś lub tylko wychowałaś co najmniej 4 dzieci,
  • ojcem, ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Aby otrzymać świadczenie, musisz mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także mieć:

  • polskie obywatelstwo lub
  • obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub
  • zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jesteś cudzoziemcem)".
Więcej o:
Copyright © Agora SA