Rodzinny Kapitał Opiekuńczy miał swoją premierę wraz z początkiem 2022 roku. Świadczenie przeznaczone jest dla rodzin z małymi dziećmi. Pierwsze wnioski wpłynęły do ZUS-u w styczniu. Podstawowym celem programu jest umożliwienie rodzicom spokojnego powrotu do pracy w sytuacji narodzin drugiej lub kolejnej pociechy.
Dla kogo 12 tys. na dziecko?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje każdej polskiej rodzinie, której urodziło się drugie lub kolejne dziecko. Wypłacane jest od miesiąca, w którym pociecha kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym kończy 35 miesięcy. Jak informują rządzący, nie ma znaczenia, w jakim wieku jest pierwszy potomek. Środki trafią na konto rodziców, nawet jeśli najstarszy jest już pełnoletni.
12 tys. na dziecko może być wypłacane w dwóch formach. Wybór należy do rodziców. Świadczenie nie jest opodatkowane oraz poddane kryterium dochodowemu. ZUS wypłaca je w ratach po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.
Jak złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
Podobnie jak w przypadku 500 plus, 12 tys. na dziecko wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Formularz można wypełnić jedynie drogą elektroniczną. Instytucja oferuje nam trzy możliwości:
Kiedy złożyć wniosek o 12 tys. na dziecko?
Jak przyznaje ZUS, w kwestii Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ważne są terminy. Rodzic, by otrzymać pełną kwotę świadczenia, musi złożyć wniosek trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia oraz na miesiąc po ukończeniu 12. miesiąca życia. Jeśli daty nie zostaną dopilnowane, kapitał będzie przysługiwał od momentu złożenia formularza.
Jak wynika z informacji podanych przez ZUS, rodzice mają 5 miesięcy na przekazanie odpowiednich dokumentów. Jeśli nie wywiążą się z obowiązujących terminów, upływ każdego kolejnego miesiąca będzie powodował zmniejszenie całkowitej kwoty świadczenia o 500 złotych.
Termin rozpatrzenia wniosku przez ZUS wynika z przepisów. Instytucja ma dwa miesiące na rozpatrzenie formularzy złożonych online. Wypłata środków nastąpi najszybciej w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.