Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? "Nie zostawiłabym swojego dziewięcioletniego syna samego"

Czasem zorganizowanie opieki nad pociechą jest nie lada wyzwaniem. Dziadkowie nie mają czasu, opiekunka nie wchodzi w grę, a maluch z różnych przyczyn nie może wybrać się do szkoły. Wiele osób zastanawia się wówczas, czy może nie nadszedł czas na podjęcie tego ważnego kroku. Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Odpowiadamy.

Rodzice często zastanawiają się, od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu. To z pewnością duże przeżycie dla mamy i taty, jak i pociechy. Co mówią na ten temat przepisy? Jak się okazuje, istnieją aż trzy warianty. Zgodnie z polskim prawem, zdrowe dziecko może zostać samo w domu po ukończeniu 7., 8. lub 13. roku życia. 

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Wielu rodzicom zdarzyła się sytuacja, kiedy nie mieli jak zorganizować opieki dla dziecka, a jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydawało się pozostawienie go samego w domu. Pojawiają się wówczas wątpliwości, czy nadszedł na to odpowiedni moment. Z pewnością nie pomaga im fakt, że polskie prawo nie precyzuje konkretnie, w jakim wieku dziecko może zostać samo w domu. 

Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń mówi: 

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jak można zauważyć, przepis ten brzmi dość ogólnikowo. Wyżej wspomniane niebezpieczeństwo można w końcu interpretować na wiele sposobów. Sytuacji nie ułatwia prawo administracyjne i ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zapisy te sugerują, że dziecko może zostawać samo w domu od 8. roku życia. 

Jeszcze inne zdanie na ten temat ma kodeks cywilny. Wskazuje on, że pociecha zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych wraz z ukończeniem 13. roku życia. Oznacza to, że dopiero wtedy jest na tyle świadomy, by podejmować niektóre decyzje i ponosić odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Może nam to sugerować, że pociechy mogą zostawać same w domu dopiero po osiągnięciu tego wieku.

Kiedy zostawić dziecko samo w domu? Rodzice odpowiadają

Pod jednym z naszych postów na Facebooku rodzice podzielili się swoimi doświadczeniami. Jak się okazuje, zdania były podzielone. 

Moja prawie siedmiolatka zostawała już sama. Najdłużej to cztery godziny, ale cóż jak się nie ma nikogo, kto może pomóc przy dziecku, to trzeba sobie radzić

- pisała jedna z użytkowniczek. 

To trzeba robić stopniowo i obserwować dziecko. Jedno da sobie radę, a inne będzie miało szalone pomysły na ten czas

- czytamy.

Nie zostawiłabym swojego 9-letniego syna samego na kilka godzin

- stwierdziła inna komentująca.

Dziecko samo w domu - o czym warto pamiętać? 

Zgodnie z prawem rodzice nie mogą pozostawiać bez opieki dziecka poniżej 7. roku życia. Zdaniem wielu ekspertów to, czy jest gotowe, by zostać samo w domu, powinni ocenić matka i ojciec. Wszystko zależy bowiem od jego dojrzałości emocjonalnej oraz świadomości zagrożeń. Zdarza się, że młodsze pociechy wykazują się większym rozsądkiem niż ich starsi koledzy. 

Rodzice decydujący się na podjęcie tego kroku powinni także odpowiednio przygotować dziecko, edukując na temat możliwych niebezpieczeństw. Należy wyznaczyć pewne granice oraz uczulić je na kontakt z nieznajomymi. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.