Bon turystyczny przedłużony. Do kiedy rodzice mogą wykorzystać dodatkowe 500 plus?

Bon turystyczny przedłużony. Nowelizacja przepisów przyjętych przez Sejm zakłada, że rodzice i opiekunowie będą mogli skorzystać z dodatkowych środków na rodzinne wakacje również podczas ferii zimowych 2023.

Bon turystyczny przedłużony. 500 złotych (lub tysiąc w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) na wakacje miało obowiązywać do końca września bieżącego roku. Sejm przyjął jednak nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Ustawa trafi jeszcze do Senatu, a następnie do prezydenta. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Ksiądz 16-latek stracił rodziców, ksiądz kazał mu zapłacić. Internauci są oburzeni

Bon turystyczny przedłużony. Można go wykorzystać w trakcie ferii

Jak tłumaczył na antenie Radia Kraków wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy decyzja o przedłużeniu ważności świadczenia wynika z faktu, że sporo rodziców nie wykorzystało jeszcze swoich bonów. Według oficjalnych danych wykorzystano ponad 80 proc. środków przeznaczonych na ten cel. 

Z całego pakietu 4 miliardów złotych, miliard nie trafił jeszcze do rodzin i branży turystycznej. Dlatego w trybie pilnym jest poprawka wydłużająca działanie bonu o pół roku. Bon turystyczny jest przyjęty do końca marca 2023 roku.

Jak wyjaśnił Gut-Mostowy decyzja o wydłużeniu ważności bonu była podyktowana także dodatkowym czynnikiem. Dzięki temu "nie będzie zarzutów, iż te środki państwo jakoś zawłaszczyło dla siebie" - mówił w rozmowie z Radiem Kraków.

Według zapisów nowej ustawy bon turystyczny zostanie wydłużony o pół roku. Dodatkowe 500 plus rodzice i opiekunowie będą mogli więc wykorzystać na opłacenie wyjazdów podczas ferii zimowych. 

Fotografia dzieci utraconych jest dla rodziców sposobem na upamiętnienie dziecka Zdjęcia dzieci utraconych. Fundacja, która szkoli fotografów

Na co można przeznaczyć środki z bonu turystycznego?

Bon turystyczny to świadczenie, które miało wspierać nie tylko rodziny, ale również przedsiębiorców z branży turystycznej, która mocno ucierpiała podczas pandemii. Z założenia za dodatkowe środki można opłacić pobyt, zapłacić za kolonię lub zieloną szkołę, czy obóz harcerski. Pieniądze z bonu turystycznego można wykorzystać również na opłacenie rozmaitych atrakcji dla najmłodszych.

Więcej o: