Imiona dla chłopców, które niegdyś uchodziły za zakazane. Chociaż dziś cieszą się dużą popularnością, nasi przodkowie ich unikali

Trendy w imionach nieustannie się zmieniają. Niektóre, choć dawniej odstraszały rodziców, dziś biją rekordy popularności. Sprawdźcie, jakie imiona dla chłopców były uważane za niestosowne jeszcze 100 lat temu.

Wybór imienia dla dziecka jest trudnym wyzwaniem czekającym każdego rodzica. Niektórzy inspirują się rankingami popularności, inni stawiają na tradycje rodzinne, a jeszcze inni starają się w tej kwestii słuchać różnego rodzaju autorytetów. Dawniej mógł im w tym pomóc m.in. poradnik Mieczysława Rościszewskiego pt. "Pani Domu". 

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Zakazane imiona dla chłopców

Mieczysław Rościszewski wydał wiele cieszących się popularnością poradników. Jednym z nich była "Pani Domu" z 1904 roku. W ostatnim rozdziale autor rozprawiał na temat imion nadawanych dzieciom. Jak przyznał, niektórych z nich nie wypadało brać pod uwagę. 

Niektóre imiona dla chłopców, które zdaniem Rościszewskiego były "zakazane", dziś cieszą się dużym uznaniem wśród rodziców. Znalazł się wśród nich między innymi Franciszek. Propozycja ta od kilku lat zajmuje wysokie miejsce w rankingu najpopularniejszych imion w Polsce. Od 2021 roku zajmuje on czwartą pozycję. 

Innym imieniem, którego nie wypadało nadawać dziecku, był Wojciech. W rankingu najpopularniejszych propozycji obecnie zajmuje 13. miejsce, a od stycznia do czerwca w naszym kraju przybyło aż 1829 Wojtków. 

Tych imion lepiej było nie nadawać 

Autor książki "Pani Domu" przyznał, że nieodpowiednimi imionami dla maluchów były te nawiązujące do bohaterów historycznych oraz literackich. Nie sprawdzały się zatem takie propozycje jak Napoleon, Cezar, Achilles czy Maryusz. Zdaniem Rościszewskiego stosowne nie były także imiona, które stanowiły "przywilej gimnu". 

Nieodpowiednimi są również dla chłopców imiona, stanowiące przywilej gminu, jak: Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech

- pisał w książce. 

Ranking najpopularniejszych imion w Polsce 2022 

Dziś wśród imion od 2021 roku króluje niezmienione podium. Antoni, Jan i Aleksander byli najpopularniejszymi wyborami dla chłopców przez polskich rodziców. 

Tak prezentowało się top 10 najczęściej wybieranych imion w pierwszej połowie 2022 roku:

  1. Antoni - 3431,
  2. Jan - 3246, 
  3. Aleksander - 3039,
  4. Franciszek - 2923, 
  5. Nikodem - 2805, 
  6. Jakub - 2751, 
  7. Leon - 2499, 
  8. Stanisław - 2174, 
  9. Mikołaj - 2165,
  10. Szymon - 2154. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.