Imię Róża związane jest z królową kwiatów. Ma wyjątkowe znaczenie, ale nie cieszy się dużą popularnością

Róża od wielu wieków jest królowa kwiatów, symbolizuje piękno, miłość i dobroć. Cechuje ją dostojność i romantyzm. Taka tez jest osoba nosząca imię Róża. Co ciekawe, mimo krótkiego brzmienia i wyjątkowego znaczenia, nie znajdziemy jej na szczycie rankingu.

Imię Róża jest szczególne. Wywodzi się z języka łacińskiego od słowa rosa, które oznacza różę. W Polsce pojawiło się dopiero w XV wieku. Wiąże się je z kwiatem o szczególnym znaczeniu. Dla Starożytnych Greków i Rzymian była symbolem bogini miłości (Afrodyty i Wenus), chrześcijanie wiązali różę z męczeństwem i Matką Bożą, zaś w średniowiecznej poezji kojarzona była z perfekcją i subtelnością. Jedna z najbardziej znanych kobiet, które nosiły to imię jest święta Róża z Limy.

Zobacz wideo Mamy czas - odc. 4

Więcej informacji o imionach i ich znaczeniach znajdziesz na stronie glównej Gazeta.pl

Imię Róża nie jest tak popularne jak Julia, Zuzanna i Zosia

W ostatnich latach była dość daleko w rankingach, zajmowała miejsca poza 40. Oznacza to, że rodzice niezbyt chętnie nadawali córce imię Róża. W zeszłym roku nazwano tak 1079 dziewczynek (41 miejsce w rankingu najpopularniejszych imion), a w 2020 roku - 897. 

Szóstka w numerologii wskazuje na to, że jest jednocześnie rozważna i romantyczna. Można stwierdzić, że w niej zawiera się charakter sióstr Dashwood ze znanej powieści Jane Austen. Potrafi budować dobre i głębokie relacje z ludźmi. Jawi się jako świetny negocjator, ale przede wszystkim jest stworzona do życia rodzinnego. Imię łączy się z wpływem Jowisza, który wprowadza wyrozumiałość i Księżyca, który podkreśla, jak ważne są uczucia oraz wrażliwość. Ze względu na rodzinny i uczuciowy charakter szóstki, Różą nazwać możemy dziewczynki spod znaku Byka, Raka lub Skorpiona. Te znaki zodiaku idealnie współgrają z uczuciowością i zmysłowością. Podkreślają też znaczenie bliskich związków z rodziną.

Więcej o: