Wysoko wrażliwe dziecko przejawia wyjątkowe cechy. Po pięciu kluczowych je rozpoznasz

Podajemy pięć najważniejszych cech Wysoko Wrażliwej Osobowości. Jeśli twoje dziecko jest wyjątkowo emocjonalne i reaguje w silny sposób na docierające bodźce, może oznaczać to przypadek WWO. Sprawdź, czy twoje dziecko przejawia te symptomy.

Wysoko wrażliwa osobowość dotyczy niewielkiej części społeczeństwa. Są to osoby, które odczuwają rzeczy dla innych zwyczajne, w sposób o wiele bardziej emocjonalny. Taką osobowość nazywa się również HSP, czyli highly sensitive people. Jak rozpoznać WWO?

Czym jest Wysoko Wrażliwa Osobowość?

Wiele osób mylnie nazywa przypadek HSP nadwrażliwością emocjonalną, co miałoby wydźwięk raczej negatywny, określający osobę słabą, bezsilną. Tak naprawdę są to osoby, które odbierają docierające do nich bodźce w zupełnie inny sposób i często o wiele bardziej przeżywają pewne sytuacje. Należy pamiętać, że WWO to nie zaburzenie psychiczne, ale cecha, która może czasem powodować trudności.  

Przedstawiamy pięć najistotniejszych cech Wysoko Wrażliwej Osobowości.

Zobacz wideo Czy rodzice mogą dostać mandat za spacer z dzieckiem? Adwokat odpowiada

Symptomy somatyczne

Osoby z WWO często odczuwają bóle głowy, pleców, karku. Mają również liczne problemy gastrologiczne.

Senność

Inną cechą HSP okazuje się częste uczucie senności.

Lęk

Kolejną charakterystyką osób z wysoką wrażliwością jest tendencja do nadmiernego odczuwania lęku.

Empatia

Takie osoby są wyjątkowo empatyczne - współodczuwają emocje innych w ponadprzeciętny sposób.

Odczuwanie ledwo dostrzegalnych bodźców

Osoby z WWO cechuje wyczuwanie niezwykle łagodnych bodźców, trudno dostrzegalnych dla innych ludzi. Słyszą bardzo ciche dźwięki, czują subtelne aromaty.

Zmysły i reakcje na bodźce osobowości HSP

Warto dodać, że osoby wysoko wrażliwe odbierają bodźce na tyle mocno, że nie lubią przebywać w otoczeniach o zbyt dużej ilości impulsów. Ich zmysły o wiele częściej i szybciej stają się przeciążone. Nie przepadają za byciem obserwowanym przez innych, ponieważ szybko wytrąca je to z równowagi. Najlepiej relaksują się w domowym zaciszu. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA