Kontrowersyjna lista zaleceń ze żłobka podzieliła rodziców. "Najlepiej, aby dziecko spało od 7 do 17"

Czy żłobek ma prawo wymagać od dzieci np. picia z kubeczka? Czy może zakazać karmienia piersią? W końcu mowa tu o przeszło 12-miesięcznych maluchach. Temat zaleceń jednego ze żłobków wzbudził w naszych czytelnikach bardzo dużo emocji.

Kilka dni temu w naszym serwisie opublikowaliśmy artykuł o zaleceniach, jakie wrocławski żłobek przedstawił rodzicom (zobacz: Kontrowersyjna lista zaleceń ze żłobka. Mama: "Straszne, nie zostawiłabym swego malucha w tym miejscu"). Lista wzbudziła także w Was, naszych czytelniczkach i czytelnikach, dużo emocji. Pod artykułem oraz w komentarzach na Facebooku daliście im wyraz. Ponieważ Wasze opinie są dla nas ważne, zebraliśmy je w osobnym tekście. 

Najnowsze wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl >>>

Karmienie piersią a żłobek

Z Waszych komentarzy wynika, że najsilniej poruszyła Was kwestia karmienia piersią. Opiekunki żłobkowe zalecają bowiem, aby je zakończyć przed wysłaniem malucha do żłobka. 

Najbardziej niepokojące jest to, że te panie (choć maja oczywiście prawo tego nie wiedzieć) z nikim tego nie skonsultowały zanim umieściły taki komunikat. A jest to wiedza podstawowa mamy dkp (długo karmiącej). Aż strach myśleć jakie inne „mądrości" są przekazywane w takich placówkach. Ale skoro lekarze przekazują wierutne bzdury na ten temat, to co tu wymagać od pań w żłobku Dzieci karmione długo piersią nie rzucają się z zębami na biusty cioć żłobkowych - pisze zaniepokojona internautka.
"Przestań mnie mamo karmić piersią". Serio? Co to w ogóle za absurdalna sugestia od obcej osoby? Karmienie piersią to czynność intymna w relacji mama - dziecko, niezależna od codziennych, innych okoliczności. - czytamy komentarz innej internautki.

Faktycznie trudno zrozumieć to zalecenie zwłaszcza, jeśli skonfrontuje je się z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy, że zaleca się wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia. A następnie kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Co ważne, podkreśla się, że nie ma limitu wieku karmienia piersią. 

Autorytety medyczne nie wskazują, do kiedy możesz karmić piersią.
Zobacz wideo Jakie są obecne zalecenia w związku z karmieniem piersią?

Żłobek ma uczyć samodzielności

Wiele osób zwracało jednak uwagę, że poza zapisem o karmieniu piersią są w stanie zrozumieć, zalecenia żłobka. Dziecko, które z rodzicami opanuje pewne umiejętności, łatwiej przejdzie adaptację w żłobku. 

Niestety, ale posyłając dziecko do żłobka, musi się ono trochę szybciej usamodzielnić. Jeżeli ktoś żąda indywidualnego podejścia do swojego dziecka i oczekuje, że podczas opieki przyzwyczajenia dziecka zostaną zachowane, to niech wynajmie prywatną opiekunkę, a nie posyła dziecko do żłobka. W grupie, obowiązują pewne zasady - pisze internautka, która nie jest odosobniona w tego typu podejściu do sprawy.
A co w tym kontrowersyjnego dla mnie to normalne syn chodził dwa lata do żłobka i jakoś nie miałam problemów, żeby się dostosować. Przy okazji dziecko robi się samodzielne. Jak nie odpowiadają warunki, zawsze można zatrudnić nianie która będzie wszystko robić.
Najlepiej aby dziecko spało od 7 do 17. Wtedy byłoby cacy 

Problemem nie "co", ale "jak"

Choć można przeczytać wiele głosów, że drzemka w konkretnych godzinach czy umiejętność jedzenia łyżeczką to zbyt wyśrubowane wymagania, to jednak wydaje się, że większość z czytelników nie widzi w tym aż tak dużego problemu. Z Waszych komentarzy wyłania się jednak opinia, że może nie tyle same zalecenia są kontrowersyjne, co forma ich prezentacji. 

Nie wiadomo dla jakiej grupy wiekowej opiekunki je spisały. Co więcej ton, w jakim napisano listę jest protekcjonalny i mało empatyczny. Sformułowania typu "niekapki są dla bobasów" są poniżające i deprecjonujące.

Można też, a nawet trzeba wykonywać pracę, za którą się bierze pieniądze z empatią, a nie na zasadzie dzieci mają radzić sobie same.
Nie wierzę w to, co czytam. Co podpunkt to gorzej. "Niekapki są dla bobasów", a przecież w tym żłobku nie przyjmują bobasów, tylko herosów o nadzwyczajnych zdolnościach (...) Ale tak bezduszna i abstrakcyjna lista na start to jak kłódka bez klucza na drzwiach tego żłobka i nie chciałabym, by ktoś, kto ją przygotował spędził z moimi dziećmi jako opiekun choćby jeden dzień. 

Dziękujemy za Wasze komentarze. To one współtworzą nas serwis!

Więcej o:
Copyright © Agora SA