Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? Za brak znajomości przepisów grożą kary. Wielu rodziców o tym nie wie

Wrzesień rozpoczął się kilka dni temu i wraz z nim uczniowie wrócili do szkół. Rodzice, którzy nie zawsze mogą odebrać dziecko w wyznaczonym czasie, zastanawiają się nad tym, czy pociecha może samodzielnie iść do domu. Czasem potrzeba pozwolenia na powrót samodzielny dziecka ze szkoły.

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły? To pytanie często spędza sen z powiek rodzicom. Takie rozwiązanie mogłoby ułatwić codzienną rytynę - mama lub tata nie musieliby zrywać się z pracy, aby odebrać swoją pociechę. Często jednak zastanawiamy się, czy jest to konieczne. Pod uwagę bierzemy kilka czynników, na przykład dojrzałość dziecka i odległość między szkołą a domem. A jak to wygląda z perspektywy prawnej?

Zobacz wideo Cleo była słaba z fizyki. Znalazła sposób, jak podciągnąć sobie ocenę. Nietypowy

Więcej artykułów o życiu rodzinnym znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? 

Prawo mówi jasno. W art. 43 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym czytamy:

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

Dalej w artykule jest napisane, że przepis nie dotyczy drogi przeznaczonej dla pieszych. Co to oznacza? Dzieci, które nie ukończyły siedmiu lat nie mogą wracać same ze szkoły. Są jednak pewne wyjątki - placówka musi znajdować się na tym samym osiedlu, a prowadzić ma do niej tylko strefa zamieszkania. Za niestosowanie się do przepisów grozi kara grzywny.

Pozwolenie na samodzielny powrót dziecka ze szkoły

Rodzice mogą napisać zaświadczenie, w którym biorą na siebie odpowiedzialność za dziecko, gdy to przekroczy bramy szkoły. Dzięki temu ich pociecha będzie mogła sama wracać do domu. Trzeba jednak pamiętać, ze takie oświadczenie piszemy, kiedy dziecko ukończy siedem lat. Wiele tez zależy od konkretnej szkoły, ale są to wyjątki. Oświadczenie powinno zawierać:

  • datę i miejscowość,
  • imię i nazwisko dziecka,
  • informację o klasie,
  • pozwolenie na samodzielny powrót dziecka ze szkoły,
  • notka o tym, że rodzic (opiekun) bierze odpowiedzialność za dziecko, gdy te opuści mury szkoły,
  • czytelny podpis.

Zanim zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy porozmawiać z dzieckiem na temat bezpieczeństwa na drodze i kilka razy przećwiczyć z nim trasę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.