Emerytura za urodzenie dzieci. Polkom przysługują dodatkowe pieniądze

Emerytura za urodzenie dzieci, a dokładniej rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to dodatkowe 1338 zł. Mogą na nie liczyć matki, które zrezygnowały z kariery, by wychowywać swoje pociechy. W szczególnych wypadkach pieniądze mogą przysługiwać także ojcom. Poznajcie warunki.

Emerytura za urodzenie dzieci nazywana jest "mamą cztery plus" lub potocznie matczyną emeryturą. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające powstało z myślą o osobach, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. W tym celu często rezygnowały z podjęcia pracy, a teraz nie mają prawa do emerytury lub renty. W godnym życiu mają im pomóc dodatkowe pieniądze. 

Zobacz wideo Rodzice wracają z dzieckiem do domu i się zaczyna. Kamil Baleja: Najgorsze, co można zrobić, to zaufać dobrym radom

Emerytura za urodzenie dzieci - komu przysługuje? 

Emerytura za urodzenie dzieci przysługuje nie tylko matkom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale w wyjątkowych sytuacjach także ojcom. Mogą oni otrzymać pieniądze w przypadku śmierci partnerki, porzucenia przez nią pociech lub długotrwałego zaprzestania ich wychowywania.

Co istotne, o świadczenie mogą wnioskować osoby w trudnej sytuacji, które nie podsiadają niezbędnych środków do życia. Konieczne jest także osiągnięcie wieku emerytalnego - w przypadku kobiet 60. roku życia, a mężczyzn - 65 lat.

Emerytura dla matek do dodatkowe 1338 zł miesięcznie

Wysokość świadczenia jest równa wysokości najniższej emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach. Obecnie kwota wynosi dokładnie 1338 zł miesięcznie.

Pieniądze są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają prawa do żadnych świadczeń emerytalno-rentowych. W przypadku pobierania świadczenia niższego od najniższej emerytury "mama cztery plus" będzie uzupełnieniem do tej kwoty. 

"Mama cztery plus" - gdzie złożyć wniosek?

Oprócz wyżej wspomnianych warunków zainteresowane osoby muszą zamieszkiwać pod polskim adresem oraz obywatelstwo polskie lub prawo pobytu w kraju. 

Wnioski przyjmują oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Do dokumentu należy dołączyć informację o numerach PESEL dzieci, akty urodzenia lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej, a także  oświadczenie o sytuacji osobistej i majątkowej. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: