Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nawet 12 tys. na dziecko. O kwocie wypłaty decydują rodzice

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy gwarantuje polskim rodzicom finansową pomoc w wychowaniu dzieci. Mogą oni liczyć nawet na 12 tys. złotych. Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jedno ze świadczeń będących elementem Polskiego Ładu. Jego celem jest odpowiedź na realne potrzeby zarówno rodziców, jak i rodzin adopcyjnych. W ramach programu mogą oni liczyć na dodatkowe 12 tys. złotych. Jakie warunki trzeba spełnić? 

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - kto może otrzymać? 

Świadczenie ma pomóc w częściowym pokryciu kosztów związanych z opieką nad drugą oraz kolejną pociechą w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Co istotne, przysługuje nawet gdy pierwsza z nich osiągnęła już pełnoletność. Otrzymają je rodzice oraz opiekunowie, którzy zdecydowali się przyjąć dziecko na wychowanie oraz wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można otrzymywać na dwa sposoby - po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy po 1000 zł przez rok. Decyzja w tej sprawie należy do opiekunów. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny i jest zwolnione z podatku dochodowego. 

Komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w przypadku rozwodu?

Wiele osób może zastanawiać się, czy dodatkowe pieniądze przysługują także niepełnym rodzinom. Jak się okazuje, mogą na nie liczyć zarówno samotni rodzice, jak i pary żyjące w nieformalnych związkach. 

Jeżeli matka i ojciec są po rozwodzie, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje osobie, z którą dziecko zamieszkuje i na której utrzymaniu pozostaje. 

12 tys. na dziecko - ważne terminy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest przyznawany na wniosek matki, ojca lub opiekuna. Należy to zrobić za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej. 

Co ważne, by otrzymać pełną kwotę, trzeba pamiętać o złożeniu wniosku w terminie. Składa się go między dziewiątym a 13. miesiącem życia dziecka. W innym wypadku świadczenie zostanie pomniejszone o 500 zł za każdy miesiąc, który upłynął od pierwszego dnia miesiąca, w którym pociecha ukończyła 12 miesięcy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: