Niektórzy rodzice mogą otrzymać nawet 12 tys. na dziecko. Muszą jednak spełnić kilka warunków

Rodziny z małymi pociechami mogą skorzystać z wielu świadczeń gwarantujących im dodatkową gotówkę. Jedno z nich zapewnia im aż 12 tys. na dziecko. Jakie warunki trzeba spełnić i jak otrzymać pieniądze?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z programów przeznaczonych dla rodziców z małymi dziećmi. Należy do filarów Polskiego Ładu i od stycznia 2022 roku zapewnia aż 12 tys. zł na drugą oraz każdą kolejną pociechę. Sprawdźcie, jak otrzymać dodatkowe pieniądze. 

Zobacz wideo Kamil Baleja mówi, jak naprawdę wygląda życie rodzica. "Próżność i ego, nic więcej"

12 tys. na dziecko - komu przysługuje? Należy trzymać się terminów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma być wsparciem dla rodziców w spokojnym powrocie do życia zawodowego. Przysługuje on na drugą i każdą kolejną pociechę w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Na pieniądze mogą liczyć nie tylko rodzice, ale i opiekunowie, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie. 

Kapitał przysługuje także w sytuacji, gdy pierwsze dziecko ukończyło już 18. rok życia. Ubiegać się mogą o nie również pary, które pozostają w związkach nieformalnych oraz samotni rodzice. W przypadku rozwodu świadczenie należy się osobie, z którą przebywa pociecha objęta świadczeniem. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - pamiętaj o terminach

Rodzice i opiekunowie mogą wybrać, w jakiej formie chcą otrzymywać świadczenie. Pieniądze można pobierać w wysokości 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł przez rok.

Należy pamiętać jednak o trzymaniu się terminów. Aby otrzymać świadczenie w pełnej wysokości, konieczne jest złożenie wniosku na trzy miesiące przed ukończeniem przez pociechę 12. miesiąca życia i na miesiąc po ukończeniu 12. miesiąca życia. W przypadku zrobienia tego po terminie każdy kolejny miesiąc będzie skutkował pomniejszeniem kwoty o 500 zł. 

Świadczenie nie jest opodatkowane ani uzależnione od dochodów rodziny. Wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem platformy Empatia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA