Jak wypisać dziecko z religii? Uczniowie są zapisywani z automatu. Od rodziców wymaga się jednej kwestii

Religia i etyka to szkolne przedmioty dodatkowe. Młodzi ludzie często nie chcą na nie uczęszczać z różnych powodów. Jak wypisać dziecko z religii w szkole? Jeszcze w tym roku jest to możliwe, wystarczy wypełnić podanie i dostarczyć je do szkoły.

Religia w szkole wywołuje wiele kontrowersji. Społeczeństwo dzieli się na jej zwolenników i przeciwników. Ci drudzy uważają, że miejsce tego przedmiotu jest w salce przy kościele i nie chcą, by ich dzieci zgłębiały te zagadnienia w szkolnych ławach. Młodzi ludzie również myślą o tym, by wypisać się z religii. Mają różne powody - sposób prowadzenia katechezy, przekonania religijne lub zwątpienie w to, że dane wyznanie (w przypadku Polski to katolicyzm) nie jest prawdziwe i dobre.

W niektórych placówkach rodzice na początku roku szkolnego wypełniają deklarację, że ich dziecko ma chodzić na religię. Co w przypadku, gdy zmienią zdanie? Mogą wypisać pociechę z takich zajęć. 

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Więcej ciekawych wiadomości znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Jak wypisać dziecko z religii? Trzeba dostarczyć do szkoły podanie

Jeżeli chcemy, by nasza pociecha nie uczęszczała na katechezę, musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Fakt ten nie wpłynie na przejście do kolejnej klasy, ale dziecko nie będzie mogło przyjąć komunii świętej ani przystąpić do bierzmowania. 

Jak wypisać dziecko z religii? Wiele szkół wymaga, by rodzic lub pełnoletni uczeń dostarczył specjalne podanie. Warto wiedzieć, że ów proceder jest niezgodny z prawem, gdyż religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Czasem jednak placówka upiera się w tym i stosowną dokumentację lepiej dostarczyć. Oświadczenie powinno zawierać:

  • miejscowość i datę,
  • imiona i nazwiska rodziców lub opiekunów oraz ich adres,
  • dane adresata, czyli dyrektora,
  • podstawę prawną (§ 1 ust. 2 w zw. z ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach),
  • informację o rezygnacji z lekcji religii.

PodaniePodanie Na podstawie podania ze strony https://wolnoscodreligii.pl/

Warto wiedzieć, że Konstytucja zapewnia nam wolność wyznania i poglądów, dlatego z religii możemy zrezygnować nawet w środku roku szkolnego. 

Jak wypisać dziecko z religii? W przyszłym roku szkolnym czeka nas wiele zmian

Jednym z problemów związanych z przedmiotem jest fakt, że często odbywa się w środku dnia. W niektórych placówkach nie ma możliwości chodzenia na etykę ani korzystania z zajęć na świetlicy. Rodzice z niecierpliwością czekają na rok szkolny 2023/2024, gdyż ich dzieci będą musiały wybierać między etyką a religią.

Wybór niczego oznacza osłabienie wychowawczej funkcji szkoły, a szkoła ma funkcję wychowawczą, służebną wobec funkcji wychowawczej rodziny, ale jednak konieczną. I dlatego jeśli ktoś nie wybiera religii, będzie musiał wybrać etykę

- tak decyzję umotywował minister Przemysław Czarnek. Warto wziąć pod uwagę, że w polskich szkołach jest poważny problem związany z nauczaniem etyki - nie mamy wielu wykształconych w tym kierunku nauczycieli i często ów przedmiot prowadzą katecheci. Niepokój rodziców wywołuje również fakt, iż większość uczelni, na których odbywają się zajęcia z etyki, ma katolicki profil. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.