Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka przysługują rodzicom? Dodatków jest kilka, można zgarnąć nawet 300 tys.

Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka przysługują rodzicom? Okazuje się, że sposobów na zdobycie dodatkowej gotówki jest wiele. Wystarczy dopilnować odpowiednich terminów.

Świadczenie rodzinne 2022 pozwala na otrzymanie sporego zastrzyku gotówki. Opcji na zyskanie dodatkowych pieniędzy jest kilka. Jak je otrzymać? Podpowiadamy.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka przysługują rodzicom? Jest ich sporo

Rodzice mogą skorzystać z kilku świadczeń, co może okazać się dla nich sporym zastrzykiem gotówki. I choć najpopularniejszym z nich jest 500 plus, warto zainteresować się również pozostałymi świadczeniami. Oto one.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w ramach Polskiego Ładu to zastrzyk aż 12 tys. złotych. Rodzice otrzymują pieniądze co miesiąc w kwocie 1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata. Aby uzyskać prawo do świadczenia, nie trzeba spełniać kryteriów dochodowych, nie jest także opodatkowane. Warto jednak pamiętać, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje tylko na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Dodatek osłonowy gwarantuje dodatkowe kilkaset złotych dla rodziny.Dodatek osłonowy to kilkaset złotych dla rodziny. Komu przysługuje?

Kosiniakowe to kolejne świadczenie, z którego mogą skorzystać matki. Wynosi 1000 złotych i  jest co miesiąc wypłacane bezrobotnej matce przez okres roku od momentu urodzenia dziecka. Otrzymują je kobiety, które nie płaciły wcześniej składek do ZUS.

Więcej informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek rodzinny i inne świadczenia - ile pieniędzy można otrzymać?

Rodzice mogą skorzystać też z zasiłku rodzinnego. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
  • osobie uczącej się.

Zamontowała kamerę w pokoju dziecka. Odkryła, co robiło w nocy. 'Diabelskie głosy'Zamontowała kamerę w pokoju dziecka. Odkryła, co robiło w nocy. "Diabelskie głosy"

Miesięczny zasiłek rodzinny wynosi:

  • 95,00 zł - na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
  • 124,00 zł - na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
  • 135,00 zł - na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Rodzice mogą pobierać również 500 plus oraz świadczenie żłobkowe w wysokości 400 zł. Rodzice mogą skorzystać też z programu 300 plus na wyprawkę szkolną.

Więcej o: