Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Prawo mówi jedno, a rodzice swoje

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Zastanawiają się rodzice, którzy nie zawsze są w stanie zorganizować opiekę dla swoich dzieci. Wyjście na chwilę do sklepu, czy na pocztę, albo pozostawienie dziecka samego w domu do momentu powrotu z pracy to nie są sytuacje losowe. Życie życiem, jednak kwestie prawne są też istotne.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? W tej kwestii w polskim prawie jest kilka zapisów, które dokładnie precyzują i określają wiek dziecka. Jednak swoje trzy grosze dodają również psycholodzy i eksperci odnośnie rozwoju dzieci, dla których to nie wiek, a odpowiedni rozwój jest istotną kwestią. Zatem ile lat musi mieć dziecko, aby mogło zostać samo w domu?

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Jeśli chodzi o określenie wieku dziecka odnośnie kwestii pozostawienia je samego w domu, to w polskim prawie są trzy zapisy: kodeks karny, administracyjny i cywilny. Ustalają one granicę wieku na ukończony 7., 8. lub 13. rok życia dziecka. Przepisy te jednak nie precyzują, w jakim wieku dziecko może zostać samo w domu na noc, co może być również dość istotną kwestią.

Pierwszy zapis, czyli art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń brzmi:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Sprawę komplikuje prawo administracyjne i ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jej zapisy (art. 32 ust. 1) brzmią następująco:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

Oznacza to, że dziecko samo w domu może zostać od ukończonego 8. roku życia.

Mamy jeszcze kodeks cywilny, który określa granicę wieku na 13. rok życia. Chodzi o art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego (art. 426), który mówi, że:

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

W sensie prawnym ma to ważne znaczenie, gdyż: "Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę".Tu można wyciągnąć wniosek, że dopiero od ukończenia 13. roku życia dziecko może zostać samo w domu.

Dziecko samo w domu. Co na to rodzice?

Odnośnie kwestii pozostawienia dziecka samego w domu, chociaż na chwilę - decydują o tym przede wszystkim jego rodzice. Są to osoby, które je znają i wiedzą, jakie ma potrzeby, czego się boi i czy zostając bez opieki, da sobie radę. Wiele opinii na ten temat pojawiło się również na naszym portalu, pod jednym z artykułów. Pozwoliliśmy sobie kilka z nich zacytować.

Dziwne czasy. Pamiętam, jak samemu się chodziło do sklepu blisko domu, czy do szkoły jak się miało te 6-7 lat. Norma. Teraz bym się bal puścić swoje dzieci w takim wieku. Jakoś ten świat nie idzie w dobra stronę.
Są 18-latkowie, których strach zostawić domu, bo zrobią imprezę z demolką.
Moja mama wracała z zakupów na bazarze i widzi naprzeciw siebie idące dziecko w jednym bucie i znajomej piżamce. No i z bliska okazuję się jej synem w wieku 3 lat, który przystawił krzesło do drzwi i otworzył zasuwkę i wyruszył za mamą na bazar.
Każde ze swoich dzieci zostawiałam same od niemowlęctwa. Inaczej nie ogarnęłabym wielu spraw. Łóżeczko zresztą jest co do zasady bezpieczniejsze, niż niektóre przymusowe wyjścia z dzieckiem.

- piszą nasi czytelnicy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.