Matura 2023. Zmiany budzą obawy uczniów. "Będzie trudniejsza niż tegoroczna"

Matura 2023 zmiany, na jakie muszą się przygotować tegoroczni maturzyści, nie napawają ich optymizmem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Czarnka egzamin dojrzałości będzie trudniejszy. Co czeka uczniów szkół średnich?

Matura 2023 zmiany, które wchodzą w życie w tym roku szkolnym, budzą obawy uczniów. Modyfikacji ulegnie sporo rzeczy, co oznacza, że nie warto odkładać nauki na potem. Nowa forma matury wzbudza w przyszłorocznych maturzystach wiele obaw, dlatego wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z egzaminem.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Matura 2023 zmiany, które czekają uczniów

Majowy egzamin będzie nowym dla osób, które uczyły się w systemie: osiem klas szkoły podstawowej i cztery klasy liceum - czyli bez gimnazjów. Podejdą oni do egzaminu w zmienionej formule, który zgodnie z zapowiedziami ministra Czarnka - ma być trudniejszy niż ten, z którym mierzyli się poprzedni maturzyści.

To będzie trudniejsza matura niż tegoroczna. Natomiast nie tak trudna, jak była zakładana na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będzie COVID-19. Matura 2023 roku jest nową maturą dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez Covid-19

- tłumaczył minister Czarnek, który był gościem na antenie radia RMF FM.

Jedną z ważniejszych zmian, które czekają maturzystów, jest to, że powraca matura ustna - zarówno z języka polskiego, jak i języka obcego nowożytnego.

Egzamin maturalny w roku szkolnym 2022/2023 będzie składała się z dwóch części: ustnej i pisemnej.

W części pisemnej maturzyści przystąpią do czterech egzaminów:

  • z języka polskiego na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z matematyki na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (bez progu minimalnego).

Natomiast co do części ustnej - z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego - należy uzyskać minimum 30 proc.

Jakie zmiany czekają tegorocznych maturzystów?

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na stronie informatory maturalne na rok 2023, z których uczniowie oraz wszyscy zainteresowani tematem mogą dowiedzieć się nieco więcej na temat nowego egzaminu. Okazuje się, że na nowej maturze na egzaminie ustnym z polskiego uczeń będzie losował zestaw pytań. Będą w nim dwa zadania sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na dany temat, który ma być również zainspirowany utworem literackim albo innym tekstem kultury, np. materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem.

Miłym zaskoczeniem jest to, że owy zestaw pytań jest jawny i można sprawdzić go na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura 2023, czyli harmonogram egzaminów

Szczegółowy harmonogram matury 2023 jest już znany. Uczniowie rozpoczną egzaminacyjny maraton tuż po majówce, także od 4 maja (język polski), następnie zmierzą się z matematyką. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie CKE.

Natomiast jeśli chodzi o egzaminy ustne 2023, będą się one odbywać w zasadzie codziennie od początku maja, a każdy uczeń ma mieć wyznaczony swój indywidualny termin i godzinę.

Więcej o: