12 tysięcy na drugie dziecko, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice muszą spełnić pewne warunki

12 tysięcy na drugie dziecko to inaczej Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. O świadczenie mogą starać się rodzice, którzy wychowują co najmniej dwójkę dzieci. Aby otrzymać dodatek, trzeba spełnić też inne wymagania. Sprawdź, jakie zasady obowiązują.

Od 1 stycznia możemy strać się o 12 tysięcy na drugie dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Pieniądze przysługują bez względu na dochody, trzeba jednak spełnić kilka ważnych warunków. Jednym z nich jest to, że wychowuje się przynajmniej dwójkę dzieci. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Więcej artykułów o wnioskach i świadczeniach dla rodziców znajdziesz na stronie Gazeta.pl

12 tysięcy na drugie dziecko. Kto może liczyć na świadczenie?

Rodzice, którzy wychowują dwójkę (lub więcej dzieci), zaczną otrzymywać pieniądze, gdy ich pociecha ukończy 12 miesiąc życia. Ze świadczenia mogą skorzystać na dwa sposoby:

  • 1000 zł co miesiąc przez 12 miesięcy,
  • 500 zł co miesiąc przez 24 miesiące.

Nie jest istotne, ile lat ma pierwsze dziecko - może być nawet pełnoletnie i studiować na uczelni wyższej. Wnioski składać można od momentu, gdy pociecha skończy dziewięć miesięcy. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że pieniądze otrzymamy, kiedy dziecko będzie miało roczek. 

Jak złożyć wniosek o 12 tysięcy na drugie dziecko?

Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty składamy wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem:

  • PUE ZUS,
  • bankowości elektronicznej,
  • portalu Empatia.

We wniosku należy umieścić informacje na temat numeru konta, bo pieniądze będą przekazywane w formie bezgotówkowej. Jeśli w naszych zaświadczeniach będą nieprawidłowości, mamy 14 dni na ich poprawienie. W przypadku, gdy zapomnimy o dodatkowych dokumentach, mamy 14-30 dni, aby je uzupełnić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA