Jak wypisać dziecko z religii? Są uczniowie, którzy mogą zrobić to samodzielnie, jest jednak jeden warunek

Jak wypisać dziecko z religii? Okazuje się, że sprawa nie jest wcale skomplikowana. Wystarczy, że rodzic dostarczy specjalne oświadczenie, na którym zawrze podstawowe informacje i złoży swój odręczny podpis. Oświadczenie mogą jednak złożyć sami uczniowie. Wystarczy, że spełnią ten warunek.

Jak wypisać dziecko z religii? Wielu rodziców, których uczniowie cierpią z przeładowania planów lekcji i dodatkowych zajęć, a także ze względu na własne przekonania - nie chcą, aby ich dziecko chodziło na lekcje religii. Mają do tego pełne prawo, a żeby to zrobić, potrzebne jest specjalne oświadczenie i odręczny podpis.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wypisać dziecko z religii? Wystarczy przynieść oświadczenie

Lekcje religii nie cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem wśród uczniów, jak kiedyś. Obecne kłopoty kościoła, czy brak reform sprawiły, że coraz więcej rodziców chce wypisać swoje dzieci z tych zajęć. Ponadto we współczesnym świecie przybywa osób, które deklarują odejście od wiary, są ateistami i nie chcą, aby ich dzieci, pomimo braku przyjętych sakramentów, chodziły na lekcje religii.

Zatem, aby wypisać dziecko z nauki religii, wystarczy przynieść specjalne oświadczenie. Pełnoletni uczniowie mogą to zrobić sami, nie potrzebują zgody rodzica. Dodatkowo, jeśli taka nauka trwa, ale jednak dziecko nie chce na nie uczęszczać, można to zrobić również w trakcie trwania roku szkolnego.

Tutaj wystarczy dostarczyć do szkoły specjalne, pisemne oświadczenie, w którym rodzice rezygnują z udziału dziecka w szkolnej katechezie. Ważną kwestią jest również to, że na takim dokumencie musi się znaleźć data oraz odręczny podpis rodzica.

Religia albo etyka - uczeń będzie musiał wybrać

W obecnym roku szkolnym uczniom i ich rodzicom pozostawia się wybór. Można chodzić na religię, można chodzić na etykę - i co najważniejsze - można nie chodzić na te lekcje w ogóle bez żadnych konsekwencji. Jednak niedługi się to zmieni. Minister Czarnek chce, aby uczniowie mieli w obowiązku uczęszczanie na te zajęcia.

Zatem religia lub etyka będzie obowiązkowa:

  • 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • 1 września 2024 dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych i I-II klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i I-IV klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów; 
  • 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.
Więcej o:
Copyright © Agora SA