Czy religia jest obowiązkowa? Coraz więcej uczniów nie chce uczęszczać na zajęcia. Podają powody

Czy religia jest obowiązkowa? Uczniowie, jak i ich rodzice szukają na to pytanie odpowiedzi. Zmian w podstawie programowej co roku jest bardzo dużo, toteż wielu osobom ciężko połapać się w gąszczu zmian i nowości, które są wprowadzone do szkół. Podobnie jest z lekcjami religii.

Czy religia jest obowiązkowa? Przedmiot, który z reguły jest prowadzony przez osoby duchowne, nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród uczniów. Z reguły traktują go jako zajęcia, podczas których odrabiają inne zadania lub przygotowują się do kolejnych lekcji. Zatem czy podczas obecnego roku szkolnego konieczne jest chodzenie na ten przedmiot?

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy religia jest obowiązkowa? Zmiany dotyczące nauki tego przedmiotu

Odpowiadając na pytanie, czy religia jest obowiązkowa - mówimy nie. Uczeń nie ma obowiązku chodzenia na lekcje religii. Są to zajęcia tylko dla chętnych. Podobnie jest z lekcjami etyki. Nauka tych przedmiotów jest organizowana w szkołach na wyraźne życzenie rodziców bądź pełnoletnich uczniów. Kilka lat temu, dokładnie w 2014 roku wprowadzono zasadę, że uczęszczanie na ten przedmiot jest wyrażone odpowiednią zgodą - w formie oświadczenia pisemnego.

Co to oznacza w praktyce? Każdy uczeń - bez względu, do jakiej szkoły chodzi i na jakim jest etapie nauki - może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, lub z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Ma prawo także do rezygnacji z chodzenia na te zajęcia na każdym etapie edukacji, również podczas roku szkolnego.

Jednak już niedługo się to zmieni. Minister Czarnek chce, aby uczniowie uczęszczali na te lekcje.

Religa albo etyka. Uczeń musi wybrać

Okazuje się, że jeszcze ten rok szkolny - będzie pozostawiał wybór uczniom i ich rodzicom, czy młode osoby chcą uczęszczać na te lekcje. Od przyszłego roku szkolnego szykują się duże zmiany.

Religia lub etyka będzie obowiązkowa:

  • od 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych i I-II klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i I-IV klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Oznacza to, że uczeń będzie musiał wybrać. Nie może nie uczęszczać na żadne z tych zajęć. Co ważne, wymiar lekcji religii bądź etyki mają wynosić całkiem sporo - aż dwie godziny w tygodniu. Biorąc pod uwagę inne przedmioty, jest to dość duża liczba godzin lekcyjnych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA