Nowy rok szkolny pełen zmian dla uczniów i nauczycieli. Będą nowe przedmioty i "godziny czarnkowe"

Nowy rok szkolny przynosi wiele zmian, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Między innymi pojawią się nowe przedmioty, nowa matura, inny sposób zwalniania się z WF oraz tzw. godziny czarnkowe.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Rok szkolny 2022/2023 przynosi wiele zmian. Najważniejszą są nowe przedmioty dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie klas I liceów, techników i szkół branżowych zmierzą się z dwoma przedmiotami:

  • Historią i Teraźniejszością - treści obejmują okres historii najnowszej od 1945 roku do chwili obecnej. Młodzież pozna takie zagadnienia, jak katastrofa smoleńska czy pandemia COVID-19. HiT ma zastąpić dotychczasową Wiedzę O Społeczeństwie (WOS),
  • Przysposobieniem Obronnym - zamiast Edukacji Dla Bezpieczeństwa (EDB) młodzież będzie mieć PO. Zajęcia będą obejmowały zagadnienia praktyczne jak survival, strzelectwo, terenoznawstwo czy rozszerzona nauka udzielania pierwszej pomocy. 

Ale nowe przedmioty to nie jedyne zmiany w nowym roku szkolnym. Zapoznajcie się też z innymi nowościami, jakie czekają na uczniów i nauczycieli.

Zmiany w szkole od 1 września. Nowa matura i sposób zwalniania się z WF

W tym roku szkolnym do egzaminu maturalnego przystąpią uczniowie po czteroletnich liceach i pięcioletnich technikach. Będą musieli przystąpić do egzaminu z czterech przedmiotów:

  • języka polskiego (na poziomie podstawowym),
  • języka obcego (na poziomie podstawowym),
  • matematyki (jak wyżej),
  • wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Chętni mogą zdawać powyższe przedmioty w wersji rozszerzonej, a jako dodatkowe wybrać w sumie pięć dziedzin. Trzeba też pamiętać, że z obu języków jest też część ustna egzaminu. 

Inną ważną zmianą dla wszystkich uczniów jest sposób zwalniania się z zajęć WF. Chodzi o zwolnienia długoterminowe - semestralne i całoroczne. Żeby nauczyciel je zaakceptował, musi być wystawione wyłącznie przez lekarza specjalistę. Zwolnienia lekarskie od lekarza rodzinnego nie będą przyjmowane. 

Zmiany dla nauczycieli od 1 września. "Godziny czarnkowe" - czym są? Wyjaśniamy

Nauczyciele z kolei będą mieli dodatkowe godziny zwane czarnkowymi. Co to takiego? Są to godziny dostępności nauczyciela dla uczniów i rodziców. Jest to czas na konsultacje. Nauczyciele będą musieli przeznaczyć na godziny czarnkowe następujący czas:

  • pełnoetatowi - godzinę tygodniowo,
  • zatrudnieni na część etatu - godzinę raz na dwa tygodnie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.