Świadczenia na dziecko. Tyle pieniędzy może otrzymać rodzic jednego dziecka, a taka kwota czeka na wielodzietnych

Świadczenia na dziecko, czyli rządowe programy wsparcia dla rodziców nie tylko z większą liczbą dzieci. Te podstawowe przysługują w przypadku, kiedy w domu jest już jedno dziecko. Jednak im jest ich więcej, tym zwiększa się liczba świadczeń, jakie można uzyskać od państwa.

Świadczenia na dziecko, czyli konkretne i realne pieniądze, jakie może otrzymać każdy rodzic. Do grona znanych od lat świadczeń, takich jak zasiłek rodzicielski, czy popularne 500 plus, od początku roku dołączyły inne, o które mogą ubiegać się rodzice.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Świadczenia na dziecko, czyli ile pieniędzy może otrzymać rodzic jedynaka?

Świadczenia przyznawane na dziecko dotyczą przede wszystkim tych, które są przyznawane jednorazowo oraz comiesięcznych lub nawet corocznych dofinansowań, wypłat i zasiłków, które należą się rodzicom już z jednym dzieckiem.

Pierwszym świadczeniem, na jakie mogą liczyć rodzice, jest tzw. becikowe, czyli dodatkowy 1000 zł za urodzenie dziecka. Jednak, aby je otrzymać, nie można przekroczyć progu dochodowego, który wynosi dokładnie 1922 złotych netto (chodzi o dochód osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym, czyli w 2021 i podzielony przez liczbę członków rodziny, w tym również nowo narodzone dziecko). Niektóre matki - również po urodzeniu dziecka mogą liczyć na tzw. zasiłek kosiniakowy, który również wynosi 1000 zł i jest wypłacany tym kobietom, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Jak tylko urodzi się dziecko - rodzice również mają prawo do złożenia wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia, jakim jest dodatkowe 500 zł. Jest ono przekazywane na konto bankowe rodzica od urodzenia dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności.

W momencie, kiedy dziecko rozpocznie swoją przygodę ze szkołą, rodzice mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup wyprawki szkolnej. To dodatkowe 300 zł rocznie na każde uczące się dziecko.

Monolog Kordiana to kulminacyjny punkt dramatu J. Słowackiego. obraz: Caspar David Friedrich 'Wędrowiec nad morzem mgły'Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja

Im więcej dzieci, tym większa pula świadczeń

Świadczenia, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku, w ramach nowego ładu również dotyczą dzieci. Jednak kluczową kwestią jest nie dochód osiągany przez rodziców, ale liczba dzieci. Pieniądze z rodzinnego kapitału są przyznawane rodzicom, przez okres roku (po 1000 zł), albo dwóch lat (po 500 zł). To dokładnie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Oprócz wymienionych świadczeń - rodzice dzieci mają prawo do zastosowania ulgi podatkowej prorodzinnej w rocznym rozliczeniu PIT. Jej kwota uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie:

  • 1112,04 zł – na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł – na czwarte i każde kolejne dziecko.

Położna z TikToka zdradziła, co personel medyczny sądzi o rodzących kobietachCo myśli położna? Prawdy i mity na temat porodu

Więcej o: