Mandat za brak fotelika 2022 słono kosztuje. Rodzice, którzy go nie posiadają, ryzykują jednak znacznie więcej

Mandat za bark fotelika w 2022 roku wynosi sporo. Jednak wybierając się z dzieckiem w podróż samochodem, ryzykujemy znacznie więcej niż tylko wydatek kilkuset złotych i dodatkowe punkty karne. Na szali często jest stawiane to, co dla rodziców powinno być najważniejsze, czyli życie i zdrowie dziecka. Zatem, czy opłaca się ryzykować?

Mandat za brak fotelika w 2022 roku został zwiększony. Jeszcze do końca grudnia 2021 roku wynosił jedynie 150 złotych. Tyle samo wynosił mandat za przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, kiedy niewyłączona została poduszka powietrzna. Jednak z nowym rokiem zmieniło się wiele i kwota grzywny znacznie wzrosła. Przedstawiamy aktualny stan prawny odnośnie przewożenia dziecka w samochodzie.

Zobacz wideo To nagranie z wypadku pokazuje, dlaczego powinniśmy wozić dziecko w foteliku

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mandat za bark fotelika 20222. Ile zapłacą rodzice?

Taryfikator mandatów, który został zaktualizowany i wszedł w życie z początkiem 2022 roku, dwukrotnie zwiększył kary dla kierowców za nieodpowiednie przewożenie dzieci w samochodzie. Do końca grudnia 2021 roku jazda z dzieckiem bez fotelika była karana mandatem w kwocie jedynie 150 zł. Taka sama kara była za wożenie dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu kierowcy, gdy poduszka powietrzna pasażera była włączona.

Z początkiem 2022 roku kwota mandatu wzrosła dwukrotnie i policja może wystawić mandat na kwotę 300 zł. Kierowca za wykroczenie tego typu dostanie też sześć punktów karnych. Wielu specjalistów zajmujących się kwestią bezpieczeństwa w ruchu drogowym zauważa, że jest to mała kara w porównaniu z wielką odpowiedzialnością, jaka spoczywa na kierowcy za bezpieczny transport dziecka.

Monolog Kordiana to kulminacyjny punkt dramatu J. Słowackiego. obraz: Caspar David Friedrich 'Wędrowiec nad morzem mgły'Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja

Fotelik dla dziecka - jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę?

Jeśli mówimy o bezpiecznym transporcie dzieci, to trzeba uzmysłowić sobie, że fotelik samochodowy jest obowiązkowy dla każdego dziecka, które ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu. Dodatkowo w tej kwestii brane są pod uwagę inne, ważne aspekty, takie jak budowa ciała, czy wiek dziecka.

W niektórych przypadkach dozwolone jest zabranie dziecka w podróż bez fotelika, jeśli:  

  • dziecko ma więcej niż 36 kilogramów przy wzroście 135 - 150 centymetrów,
  • kierowca ma trójkę dzieci i nie ma już na tylnej kanapie samochodu miejsca na trzeci fotelik – wtedy może jechać na przednim siedzeniu,
  • dziecko ma aktualne zaświadczenie lekarskie, które odradza transport malucha w foteliku z powodów zdrowotnych.

Jeśli chodzi o kwestię przewozu dziecka w foteliku, to rodzice muszą liczyć się z tym, że policjant ma prawo wypisać mandat w wysokości 300 zł kierowcy, który wprawdzie przewozi dziecko w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym, ale jest ono zainstalowane niezgodnie zaleceniami producenta.

Fotografia dzieci utraconych jest dla rodziców sposobem na upamiętnienie dzieckaZdjęcia dzieci utraconych. Fundacja, która szkoli fotografów

Więcej o: