Darmowe obiady dla uczniów? Podpowiadamy, jakie kryteria należy spełniać

Darmowe obiady dla do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych to rządowy program "Posiłek w szkole i w domu", który jest przewidziany na lata 2019-2023. Chodzi tu konkretnie o wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, a także dodatkowych pieniędzy na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Kto może skorzystać z programu wsparcia? Przedstawiamy szczegóły.

"Posiłek w szkole i w domu" to program wsparcia najbiedniejszych rodzin, których nie stać na zapewnienie codziennego, ciepłego posiłku - sobie i dzieciom. Ze środków rządowych, które są przekazywane wnioskującym o nie gminom, w ramach programu wydawane są obiady w szkolnych stołówkach dla uczniów oraz w wyjątkowych przypadkach dowożone także osobom dorosłym, które ze względu na swój podeszły wiek, albo niepełnosprawność - nie są w stanie same go odebrać.

Zobacz wideo Anna Mucha się wściekła! Zapłaciła za niedobry obiad 700 zł

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Darmowe obiady, czyli kto może skorzystać z programu? Jest jedno ważne kryterium

Z opcji darmowych posiłków mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, które z różnych przyczyn nie są w stanie same przygotować gorącego obiadu. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, aby móc skorzystać z rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" trzeba spełniać warunki wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe, tj. 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Jeśli jednak dziecko nie spełnia kryteriów dochodowych, a jego sytuacja rodzinna jest na tyle trudna, że obiad w szkole to dla niego jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia - wtedy dyrektor szkoły lub przedszkola może poinformować ośrodek pomocy społecznej o takiej potrzebie. W tym przypadku nie jest wymagane otrzymanie zgody w ramach decyzji administracyjnej ani zbadanie sytuacji rodzinnej i finansowej tego dziecka.

Nie tylko obiady. W ramach programu można otrzymać również pieniądze na zakup żywności

Istotnym celem programu "Posiłek w szkole i domu" jest zapewnienie dzieciom, młodzieży w wieku szkolnym oraz osobom dorosłym w trudnej sytuacji - zjedzenia gorącego posiłku. Jednak w ramach wsparcia przewidziano także pomoc w ramach świadczenia pieniężnego - z gminy można otrzymać tzw. zasiłek celowy na zakup posiłku (np. w barze mlecznym) lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci gotowych produktów żywnościowych. A także środki na dowóz posiłków.

Chęć skorzystania z programu można zgłosić w urzędzie miasta bądź gminy, ośrodku opieki społecznej lub w szkole. Wszystko zależy od władz samorządowych - ponieważ to na ich wniosek przekazywane są środki na ten cel. Program jak na razie jest rozpisany do końca 2023 roku. Nie wiadomo, czy zostanie przedłużony.

Więcej o:
Copyright © Agora SA