Ile trzeba zapłacić za zajęcia pozalekcyjne? Mimo inflacji rodzice nie oszczędzają na edukacji dzieci. Stawiają m.in. na sport

Mimo rosnących kosztów rodzice nie chcą oszczędzać na edukacji swoich dzieci. Aż 70 proc. z nich zapisze pociechy na płatne zajęcia dodatkowe - wynika z najnowszego badania Santander Consumer Banku. Na jaki wydatek trzeba się przygotować?

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

70 proc. rodziców zamierza zapisać dziecko na płatne zajęcia dodatkowe - wynika z raportu "Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji" przygotowanego przez Santander Consumer Bank. Chociaż wynik jest o 10 pkt proc. wyższy niż w zeszłym roku szkolnym, to według ekspertów, wydatek może uszczuplić domowe budżety.

Rodzice chcą wysłać dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Najwięcej stawia na sport

W raporcie czytamy, że większość ankietowanych rodziców zamierza posłać swoją pociechę na zajęcia sportowe (61 proc.). Na drugim miejscu znalazł się kurs języka angielskiego (48 proc.), a później korepetycje z przedmiotów będących w programie szkolnym (24 proc.). Najmniej popularne okazały się zajęcia z programowania (6 proc.), harcerstwo i wolontariat (5 proc.), czy nauka gry na instrumencie lub śpiew (8 proc.).

Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Ile rodzice wydają na edukację dzieci? Zajęcia pozalekcyjne mogą uderzyć po kieszeni

Eksperci Santandera zwracają uwagę w raporcie, że płatne zajęcia dodatkowe mogą przyczynić się do zauważalnego uszczuplenia budżetów domowych wielu rodzin.

Jak wynika z naszego badania, już w zeszłym roku szkolnym co drugi rodzic przeznaczał na nie miesięcznie od 301 do 800 zł (42 proc.), a co 11. - od 800 zł w górę (9 proc.) w przeliczeniu na jedno dziecko. W związku z obecną inflacją można się spodziewać, że koszty te będą jeszcze większe

- komentuje Marta Michałków, starszy menedżer ds. marketingu i rozwoju produktów kartowych z Santander Consumer Banku, cytowana przez portal Rzeczpospolita.

Ile należy zapłacić za zajęcia pozalekcyjne dla dziecka? To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od miasta i przedmiotu. Według raportu portalu e-korepetycje.net najdroższe są zajęcia z informatyki, matematyki wyższej i muzyki. Średnio za godzinę korepetycji z tych przedmiotów rodzice musieli zapłacić w ubiegłym roku odpowiednio 65,74 zł, 74,07 zł i 62,35 zł.

Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego to według raportu koszt od 45,55 zł za godzinę w Białymstoku do 57,09 zł w Warszawie, z historii od 38,23 zł w Toruniu do 53,38 zł w Radomiu, a z matematyki podstawowej - od 42,49 zł w Lublinie do 52,92 zł w Warszawie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA