Cena wyprawki szkolnej zadziwiła niejednego rodzica. Na tym możesz jednak nieco zaoszczędzić

Cena wyprawki szkolnej zwala z nóg. W górę poszło wszystko, od zeszytów i plecaków, po książki i pozostałe artykuły szkolne. Kto właśnie kompletuje wyprawkę szkolną - po otrzymaniu rachunku i podliczeniu wszystkich zakupów może doznać szoku. Ceny są wysokie, a niestety nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić. Jednak jest kilka sposobów, aby zaoszczędzić na wydatkach szkolnych.

Cena wyprawki szkolnej zadziwiła niejednego rodzica. Horrendalnie wysokie ceny papieru mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w kwotach zakupu podręczników, ale także i zeszytów. Dziecko, które 1 września wraca do szkoły, potrzebuje jeszcze plecaka, stroju na w-f, a także, chociaż podstawowego zestawu pozostałych przyborów szkolnych. Lista jest długa, jednak jest kilka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w kwestii wydatków związanych ze szkołą.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wysokie ceny za wyprawkę szkolną - rodzice muszą liczyć się ze sporym wydatkiem

Galopująca inflacja, a przede wszystkim wzrost cen jedzenia, prądu, gazu, paliwa, a także rosnące raty kredytów przekładają się na finansowe problemy wielu osób, szczególnie tych, które mają dzieci w wieku szkolnym. Koniec wakacji to nie tylko koniec lata, bo ten okres oznacza również dodatkowe wydatki, związane właśnie z zakupem wyprawki szkolnej, a ta jednak dość sporo kosztuje.

W zeszłym roku wyprawka wynosiła w granicach 280 zł. W tym roku 370 zł i mówimy tutaj o podstawowych artykułach. Czyli jest to wzrost o około 30 proc.

- powiedział Piotr Szychowiak, który jest sprzedawcą w sklepie papierniczym, cytowany przez portal dziendobrytvn.pl.

W górę poszły nie tylko podręczniki, czy zeszyty, ale także plecaki, długopisy i inne ważne oraz niezbędne artykuły szkolne.

Skąd na to wszystko brać pieniądze? Sposobów na oszczędności jest kilka.

Sposoby jak oszczędzić na wyprawce szkolnej

Jeśli chodzi o koszt zakupu wyprawki szkolnej - jest on naprawdę wysoki. Z pomocą przychodzi rządowy program "Dobry start", gdzie dla każdego ucznia jest przeznaczone 300 zł dodatkowego i jednorazowego dofinansowania. Aby uzyskać świadczenie, należy wypełnić wniosek online do końca listopada i wysłać go do ZUS.

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie jest przegląd wszystkich starych rzeczy. Po części zapisane zeszyty to nie powód, aby wyrzucać i kupować nowe. Warto przyjrzeć się nim oraz innym artykułom szkolnym, które dziecko może ponownie wykorzystać.

Dobrym sposobem na wydanie mniejszej ilości pieniędzy jest również udanie się do komisów z podręcznikami - o ile nie zmieniła się podstawa programowa, rodzice mogą dostać potrzebne książki za połowę ceny sklepowej. Również ciekawą opcją jeśli chodzi o wyprawkę szkolną i szukania oszczędności, jest pomysł udania się do sklepów z używaną odzieżą, czyli tzw. second-handów. W takich miejscach ubrania do szkoły lub stroje na zajęcia sportowe możemy kupić za naprawdę małe sumy.

Więcej o: