Początek roku szkolnego w Palestynie. Uczennica płacze, patrząc na zdjęcie zabitej koleżanki

Izraelskie wojsko przeprowadziło na początku sierpnia śmiertelne ataki na cele Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Napięcie między Izraelem a palestyńskimi grupami bojowników stale rośnie, giną kolejni ludzie. W tym dzieci.

10-letnia Lian Al-Shaer

Lian Al-Shaer z z Khan Yunis jest ofiarą brutalnej izraelskiej agresji na Strefę Gazy. Dziewczynka doznała uszkodzeń mózgu, gdy odłamki przebiły jej mózg i uszkodziły wrażliwą tkankę. Została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym, zmarła.

Agencja prasowa Reuters opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie uczennicy z jednej z palestyńskich szkół - Początek roku szkolnego w Palestynie. Dziewczynka płacze, patrząc na zdjęcie koleżanki, która zginęła podczas walk w Gazie. Koleżanką ze zdjęcia jest właśnie Lian.

 

Konflikt palestyńsko - izraelski

To jeden z tych sporów, których rdzeń tkwi w historii, bitwy raz o większym, raz o mniejszym zasięgu, toczą się na tych terenach od dziesiątek lat. Ludzie emigrują, zostają wysiedlani, giną, żyją w nędzy i cieniu wojny.

W 1993 na mocy porozumienia z Oslo doszło do wzajemnego uznania się przez Izrael i Organizację Wyzwolenia Palestyny, co stało się podstawą powstania Autonomii Palestyńskiej. Podpisanie porozumienia przyniosło pokojową Nagrodę Nobla premierowi Icchakowi Rabinowi, szefowi izraelskiej dyplomacji Szimonowi Peresowi oraz przywódcy OWP Jasirowi Arafatowi.

To nie zagwarantowało pokoju. Kolejne konflikty toczyły się w latach 2007-2008, 2008-2009, 2014, 2018 i 2022.

Więcej o: