Mandat za brak fotelika 2022. Ile dokładnie trzeba zapłacić? Wyjaśniamy prawne niejasności

Ile wynosi mandat za brak fotelika w 2022 roku? Za co dokładnie można go dostać? Jak brzmi aktualny kodeks drogowy? Wyjaśniamy prawne niejasności. Sprawdźcie, co musicie wiedzieć przed zabraniem dziecka w podróż samochodem.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym jest w Polsce od 1999 roku. Niestety, wielu rodziców o tym zapomina. Do niedawna mandat za brak fotelika wynosił 150 złotych. Tyle samo wynosił mandat za przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną. Ale od 1 stycznia 2022 roku kwota mandatu wzrosła. O ile? Zapoznajcie się z aktualnym stanem prawnym.

Mandat za brak fotelika samochodowego w 2022 roku. Zasady przewożenia dziecka samochodem

Od 1 stycznia 2022 roku mandat za brak fotelika samochodowego wzrósł dwukrotnie. Aktualnie za niewłaściwe przewożenie malucha w samochodzie można dostać mandat w kwocie 300 złotych. Tyle samo wynosi kara za transport pociechy tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną. Mandat w wysokości 300 złotych można też dostać za przewożenie dziecka w foteliku samochodowym bądź innym urządzeniu przytrzymującym, ale źle zamocowanym w pojeździe. Oprócz mandatu, we wszystkich wymienionych powyżej przypadkach kierowca otrzymuje też sześć punktów karnych

Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie. Kiedy fotelik nie jest potrzebny?

Fotelik samochodowy jest obowiązkowy dla każdego dziecka, które ma mniej niż 150, centymetrów wzrostu. Ale poza wzrostem są też inne przypadki zwalniające z obowiązku transportu latorośli w foteliku:

  • dziecko waży 36 kilogramów przy wzroście 135 - 150 centymetrów,
  • kierowca ma trójkę dzieci i nie ma już na tylnej kanapie samochodu miejsca na trzeci fotelik,
  • dziecko ma aktualne zaświadczenie lekarskie, które odradza transport malucha w foteliku z powodów zdrowotnych,

Fotelik samochodowy nie jest również wymagany, gdy dziecko jedzie takimi pojazdami jak:

  • autokar,
  • autobus,
  • taksówka,
  • karetka,
  • radiowóz.

Warto jednak pamiętać, że maluch musi mieć wtedy zapięte pasy. Ewentualnie może siedzieć na specjalnej podstawce, tylko trzeba pamiętać, że podstawka nie jest alternatywą dla fotelika. Jest o wiele mniej bezpieczna dla dziecka. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.