Jak przygotować dziecko do przedszkola? Rodzice muszą pamiętać o kilku zasadach

Wielu rodziców zadaje sobie z pewnością pytanie: jak przygotować dziecko do przedszkola? Pierwszy dzień w nowym miejscu często jest ogromnym przeżyciem, jednak jest kilka zasad, dzięki którym adaptacja przebiegnie bez większego stresu.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu może być mocnym przeżyciem - jest to bowiem pierwszy moment, gdy samo będzie nawiązywać kontakty z innymi dziećmi, w nieznanym miejscu, bez rodziców. Warto więc trochę mu pomóc, żeby zmiana okazała się dla przedszkolaka niezapomnianą przygodą.

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Pamiętaj o kilku zasadach

Na początek warto sprawdzić, jak zachowuje się zostawione pod opieką rodziny lub znajomych na kilka godzin. W końcu w przedszkolu rodzice nie będą przy nim obecni, a opiekę nad nim przejmą wychowawcy.

Zobacz wideo Czym jest szczęście? Przedszkolaki odpowiadają

Dziecko powinno potrafić samodzielnie zgłaszać swoje potrzeby fizjologiczne, zwłaszcza jeżeli chodzi o korzystanie z toalety. Umiejętności typu ubieranie się nie są na razie konieczne, jednak będą bardzo pomocne w przyszłym życiu przedszkolnym.

Zanim zostawi się dziecko w nowym miejscu, warto wspólnie je poznać. W tym celu organizowane są w przedszkolach tzw. dni adaptacyjne. Dzięki temu dziecko jeszcze zanim oficjalnie zostanie przedszkolakiem, będzie miało okazję zobaczyć swoją salę i nowych opiekunów.

Pomocne dla przyszłego przedszkolaka będzie również wspólne kompletowanie wyprawki - warto dać dziecku możliwość wyboru własnego kubeczka, szczoteczki do zębów, kocyka czy plecaka. Mając przy sobie własne przedmioty poczuje się pewniej.

Najważniejszym jest jednak, żeby słuchać swojego dziecka i towarzyszyć mu w jego emocjach. Jeżeli pierwszy dzień w przedszkolu wiąże się ze strachem, zamiast słów typu "nie będzie tak źle, dasz sobie radę", lepiej nie kreować ciśnienia i nie stresować go dodatkowo. Zawsze dobrze wesprzeć dziecko na duchu i powiedzieć: "jestem z ciebie dumny".

Więcej o: