Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23. Oto kalendarz dni wolnych od zajęć. Uczniów czeka miła niespodzianka

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 już niedługo. Przypada ono na 1 września, czyli za trzy dni, w czwartek, w całym kraju uczniowie ponownie zasiądą w szkolnych ławach. Dwa miesiące wakacji to dla wielu z nich zdecydowanie za krótko, toteż wiele osób wertuje kartki kalendarza w poszukiwaniu dni wolnych od zajęć.

Wakacje chylą się ku końcowi, jeszcze w tym tygodniu uczniowie powrócą w szkolne mury. Jednak nie wszyscy cieszą się na koniec dwumiesięcznej laby. Niektórzy chętnie skorzystaliby z dodatkowych dni wolnych. Nic straconego - na horyzoncie widać już pierwszy długi weekend wolny od zajęć szkolnych. Przedstawiamy szczegółowy kalendarz dni wolnych od szkoły.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Jak co roku, rozpoczęcie roku szkolnego przypada na 1 września (o ile nie jest to sobota lub niedziela). Zatem pierwszy szkolny dzwonek po wakacjach uczniowie usłyszą już w najbliższy czwartek. Wtedy to będzie miało uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/23. Dobra informacja jest taka, że tegoroczna nauka będzie krótsza. Zakończenie przypada na 23 czerwca 2023 roku, czyli dokładnie o jeden dzień wcześniej niż to było ostatnio.

W nowym roku szkolnym szykuje się dla uczniów też sporo wolnego, bo aż 179 dni wolnych od nauki. Tutaj wliczyliśmy wszystkie weekendy, święta i inne dni ustawowo wolne.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy do szkoły 2022? Nowy rok przyniesie wiele zmian dla uczniów i nauczycieli. Chodzi nie tylko o plan lekcji

Kalendarz dni wolnych od zajęć. Pierwszy długi weekend już w listopadzie

W nowym roku szkolnym 2022/23 dni wolnych od zajęć szkolnych wypada całkiem sporo. Oczywiście nie mówimy tu tylko o weekendach, tylko innych - dodatkowych dniach bez szkoły. Kiedy uczniowie mogą liczyć na pierwsze dni wolne?

Najbliższa okazja nadarzy się już w październiku. Ma to związek z przypadającym na dzień 14 października świętem Edukacji Narodowej - zwykle, decyzją dyrektora jest to dzień bez zajęć szkolnych.

Na pierwszy długi weekend trzeba trochę poczeać - do listopada. Święto Niepodległości przypada w piątek, zatem przed uczniami trzy wolne dni. 

Inne dni wolne w roku 2022/23 przedstawiają się następująco:

 • 23 - 31 grudnia 2022 - świąteczna przerwa, 
 • 16 stycznia 2022 - 26 lutego 2023 - ferie zimowe (trwają 2 tygodnie, a ich termin różni się, w zależności od województwa),
 • 6 - 11 kwietnia 2023 - wiosenna przerwa świąteczna,
 • 24 czerwca - 31 sierpnia 2023 - wakacje.

Są to przerwy od nauki opublikowane i zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Inne, ustawowo wolne dni od nauki oraz pracy to:

 • 1 listopada 2022 - Uroczystość Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada 2022 - Święto Niepodległości,
 • 6 stycznia 2023 - Święto Trzech Króli,
 • 1 maja 2023 - Święto Pracy,
 • 3 maja 2023 - Święto Konstytucji 3 maja,
 • 8 czerwca 2023 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało).

Wyprawka szkolna (zdjęcie ilustracyjne)300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy złożyć wniosek? Terminy są ważne

Dni dyrektorskie - czyli dodatkowe dni wolne od zajęć

Dobrą informacją dla wszystkich uczniów jest również to, że każdy dyrektor szkoły ma pewną pulę dni do wykorzystania na wolne od zajęć. Ich liczba zależy przede wszystkim od typu szkoły. Najwięcej przysługuje dyrektorom szkół średnich. Ich liczba przedstawia się następująco:

8 dni - dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego

10 dni - liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.

Ta liczba dni dyrektorskich może być wykorzystana np. na

 • sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
 • egzamin maturalny,
 • etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
 • święto szkoły,
 • inny, wyjątkowo ważny dzień dla całej społeczności danej placówki.

Rodzice poznańskich uczniów wypisują swoje dzieci z lekcji religiiReligia będzie obowiązkowa? Czarnek zapowiedział zmiany w programie nauczania. Rodzice oburzeni

Więcej o: