To imię dla dziewczynki nie wychodzi z mody. Wciąż jest uwielbiane przez wielu rodziców

Zuzanna od wielu lat była liderką w rankingu najpopularniejszych polskich imion. W najnowszym zestawieniu zajęła drugie miejsce i wciąż jest częstym wyborem rodziców. Jakie znaczenie się za nim kryje?

Szukając idealnego imienia dla swojego dziecka, wiele osób rozważa najpopularniejsze propozycje z rankingów. Jest to niezwykle pomocne szczególnie dla niezdecydowanych. W pierwszej połowie 2022 roku faworytką rodziców została Zofia. Zajęła ona miejsce dotychczasowej liderki - Zuzanny.  

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2022 roku. Zuzanna nie jest już na topie. U chłopców niezmienny liderNajpopularniejsze imiona 2022. Nadeszły zmiany. Zuzanna nie jest już na topie, a Filip wypadł z rankingu

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Zuzanna - imię dla dziewczynki. Znaczenie i pochodzenie

Zuzanna jest imieniem wywodzącym się z języka hebrajskiego. Pochodzi od słowa "śuśan", czyli lilia. Z kolei w języku arabskim oznacza kwiat lotosu. 

Imię to występuje także w Biblii. W Księdze Dawida pojawiła się Zuzanna, czyli żona bogatego rządcy Joakima. Pewnego razu zażywała kąpieli, gdy dwóch starców postanowiło ją zdobyć. Zuzanna jednak pozostała wierna mężowi i odrzuciła zaloty mężczyzn. Ci nie potrafili jednak pogodzić się z odmową i przed tłumem oskarżyli ją o cudzołóstwo. Przed ukamieniowaniem uratował ją prorok Daniel, który udowodnił kłamstwo starców. Kobieta jest uznawana za symbol piękna, przyzwoitości i cnotliwości. 

W Polsce imię to występuje od dawna. Pierwsze zapiski na jego temat można znaleźć już w XIII wieku.

Zuzanna - imieniny

Kiedy Zuzanna obchodzi swoje święto? Imieniny może świętować: 18 stycznia, 11 maja, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września oraz 17 października. Najpopularniejszą datą jest jednak 11 sierpnia. 

Zdrobnienia dla imienia Zuzanna 

Choć najpopularniejszym znanym zdrobnieniem jest Zuzia, to znajdziemy wiele więcej zamienników tego imienia. Jak jeszcze możemy mówić na Zuzannę? Wśród znanych propozycji znajdziemy takie jak: 

Zuza, Zuzka, Zuzanka, Zulka, Zula, Zuźka, Zuzinka, Zuzi czy też Zuzik.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: