Emerytura dla matek - na dodatkowe pieniądze mogą liczyć tylko niektóre kobiety. Komu przysługuje świadczenie?

Emerytura dla matek, czyli specjalne świadczenie rodzicielskie przyznawane w jest po spełnieniu kilku warunków. Pierwszy - jak w przypadku każdej innej emerytury - dotyczy ukończenia określonego wieku. Drugim ważnym kryterium jest liczba urodzonych i wychowanych dzieci.

Emerytura dla matek, czyli rządowy program wsparcie tych wszystkich kobiet, które urodziły i wychowały minimum czwórkę dzieci i z tego powodu nie mogły powrócić, ani rozpocząć pracy. Świadczenie zostało wprowadzone w marcu 2019 roku i od tego czasu jest co rok waloryzowane.

Zobacz wideo Dieta jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Jak powinna wyglądać?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura dla matek, czyli ponad tysiąc złotych co miesiąc

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające z rządowego programu "Mama 4 Plus" będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czwórkę dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę - ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.

To jedno z podstawowych kryteriów, które należy spełnić, aby otrzymać prawo do świadczenia. Kolejne - równie ważne - dotyczy osiągniętego wieku. Dla kobiet jest to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat.

Kwota świadczenia wynosi dokładnie 1338,44 zł brutto, jednak nie wszyscy mogą liczyć na pełną kwotę. Jak czytamy na stronie rządowej portalu gov.pl, jeśli dana osoba pobiera już świadczenie jednak niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie jedynie uzupełnieniem do kwoty 1338,44 zł brutto, czyli najniższej emerytury.

Zanim dojdzie do jego wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zbada m.in. sytuację dochodową danej osoby. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.

Gdzie złożyć wniosek o wypłatę emerytury dla matek?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane automatycznie. Osoba, która spełnia powyższe kryteria, musi złożyć dokumenty o wypłatę należnych pieniędzy. Wniosek należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak czytamy na stronie gov.pl, do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci, informację o numerach PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji  osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

Każdy zgłoszony wniosek będzie rozpatrywany indywidualne, w drodze decyzji administracyjnej, odpowiednio przez Prezesa ZUS lub Prezesa KRUS.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.