Nowy rok szkolny to nie tylko wyprawka. Wielu rodziców zapomina o tych kwestiach

Uczniowie zaraz znowu zasiądą w ławkach. Ostatnie dni sierpnia to czas, kiedy rodzice kompletują wszystkie niezbędne rzeczy związane z nowym rokiem szkolnym - planują zajęcia, kupują książki. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Nowy rok szkolny od zawsze budzi w dzieciach mieszane uczucia. Niektóre cieszą się, że ponownie będą mogły spotykać się z rówieśnikami na korytarzach, inni są przejęci końcem ukochanych wakacji.

Wrzesień to także wiele emocji dla rodziców - muszą oni zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Na ich głowie spoczywa nie tylko zakup podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych, ale także rozplanowanie zajęć dodatkowych czy zgranie planu zajęć z pracą. Jak nie stracić w tym wszystkim głowy? 

Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Wyprawka szkolna. Zrób listę i przygotuj wszystko wcześniej

Choć przygotowanie wyprawki szkolnej może wydawać się banalne, to łatwo tu o czymś zapomnieć. Żeby niczego nie pominąć, warto wcześniej przygotować listę wszystkich potrzebnych przedmiotów. Pomyślcie o przedmiotach, które czekają na wasze dzieci od września, a następnie wypiszcie potrzebne zeszyty oraz książki. Pamiętajcie, że przydadzą się również przybory i artykuły biurowe. Czy wasze pociechy mają plecak, piórnik, długopisy, ołówki, linijki czy bloki rysunkowe? Przygotowanie wszystkiego już teraz, oszczędzi stresu wam i waszym dzieciom w szkole.  

Zostaw paragony

Jak już mówimy o tworzeniu wyprawki, warto pamiętać o niewyrzucaniu paragonów. Może się zdarzyć, że w natłoku spraw zakupimy zły podręcznik lub zbyt dużo zeszytów. Zachowując dowody zakupów i przechowując je w jednym miejscu, unikniecie późniejszego stresu związanego ze zwrotem przedmiotów. 

Zajęcia dodatkowe. Zadbaj o przyszłość swojego dziecka

Koniec sierpnia jest idealnym momentem, by zastanowić się nad rozwojem waszych pociech. Wybierając zajęcia dodatkowe, warto zachować szczególną ostrożność i umiar. Lekcje pozaszkolne są świetnym sposobem na rozwinięcie umiejętności, jednak ich nadmiar może mieć negatywne skutki na dzieci. Będą one zmęczone i zniechęcone. Dobrym pomysłem może okazać się wspólne przedyskutowanie tej kwestii z najmłodszymi. 

Zadbaj o dobry sen 

Wakacje to czas, kiedy pozwalamy naszym dzieciom na więcej. Kładą się o późnych godzinach, a co za tym idzie, wstają też późno. Warto pamiętać, że zajęcia w roku szkolnym często zaczynają się o 8:00, a niedobór snu może wpływać na samopoczucie i koncentracje. Aby temu zapobiec, postarajcie się zadbać o dobrą jakość snu waszych pociech już teraz. Szybsze pójście do łóżka na kilka dni przed zadzwonieniem pierwszego dzwonka pomoże im przyzwyczaić się do porannego wstawania. 

Pielęgnuj wspólny czas

Rok szkolny to moment, kiedy dzieci są pochłonięte lekcjami, zajęciami dodatkowymi, pracami domowymi czy spotkaniami ze znajomymi. Nie zapominajcie jednak o znalezieniu czasu dla rodziny. Postarajcie się zorganizować harmonogramy dnia, tak aby nie zaniedbywać więzi rodzinnych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: