Zmiana definicji chodnika. Rodzice zastanawiają się, czy nadal można dostać mandat za spacer z dzieckiem

To ile w polskim prawie znajduje się absurdalnych przepisów, wie chyba każdy. Jeden z nich dotyczy kary grzywny, jaką może dostać rodzic za spacer z dzieckiem po chodniku. Kwota nie mała, bo wynosi aż pięć tys. zł. Czy kontrowersyjny zapis może doczekać się modyfikacji? Na pierwszy ogień idzie zmiana definicji chodnika.

Zmienia się definicja chodnika. Wiele osób zastanawia się, czy w tym przypadku będzie obowiązywał mandat za spacer z dzieckiem po chodniku. Dokładnie chodzi tu o art. 89 kodeksu wykroczeń, który nie tylko zaskakuje rodziców, ale też osoby zajmujące się zawodowo prawem, czyli sędziów, czy adwokatów. Wynika z niego bowiem, że dopuszczenie dziecka do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny, a chodnik jest przecież częścią składową drogi.

Zobacz wideo Dieta jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Jak powinna wyglądać?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmienia się definicja chodnika. Po czym teraz będziemy spacerować?

Pięć tysięcy złotych grozi grzywny rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy spacerują z dzieckiem po chodniku. Tak wysoką karę mogą otrzymać również ci, którzy pchają wózek z nieletnim, wiozą go tramwajem, przewożą autem albo jadą z nim jednośladem po drodze rowerowej. Chodzi tu konkretnie o jeden zapis w kodeksie wykroczeń, który brzmi:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Według przepisów prawa, dziecka, które nie ukończyło siedmiu lat, nie powinno dopuszczać się do przebywania na drodze. Z tym zgodzi się chyba każdy rodzic. Jednak w kontekście omawianego przepisu Sąd Rejonowy w Sokółce uznał, że drogą jest nie tylko jezdnia, lecz także jej pobocze, czy chodnik.

We wrześniu w polskim prawie zmieni się jednak definicja chodnika.

W starych regulacjach definicja chodnika brzmiała - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. Jednak zgodnie ze zmienionymi przepisami zmieniła się też definicja, która teraz brzmi część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

- wyjaśnia portal brd24.pl.

Sporo zamieszania czeka kierowców. Posypią się mandaty?

Zamieszanie, które zostało wywołane zmianą definicji chodnika, nie napawa optymizmem kierowców. Dlaczego? Powód jest prosty. Od 21 września, czyli dnia kiedy wejdzie w życie nowy przepis – nie będą oni mogli parkować na chodniku, a nawet jego części. Chodnik ma służyć tylko i wyłącznie pieszym oraz osobom poruszającym się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, czyli np. wózek spacerowy albo wózek inwalidzki.

Chociaż jak zauważa portal brd24.pl - "ta sama ustawa nadal wyznaczać będzie zasady parkowania na chodniku".

Reasumując, parkowanie samochodów na chodniku do 21 września jest legalne (oczywiście pod określonymi warunkami) - po tym terminie może być to kłopotliwe. Czy posypią się mandaty wśród kierowców? Czas pokaże. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA