Kiedy dziecko zaczyna mówić? W tym okresie rodzice mogą spodziewać się pierwszego "mama"

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Wielu rodziców, którzy z niecierpliwością czekają na pierwsze pojedyncze słowa swojego malucha, zastanawia się, kiedy nastąpi ten czas. Okazuje się, że rozpiętość wieku jest bardzo duża, a wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Kiedy rodzice i dziadkowie usłyszą pierwsze "mama", "tata", czy "baba"? Jak zaznaczają specjaliści, nie ma tu jednego konkretnego terminu. Wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Niektóre dzieci już po skończonych dziewięciu miesiącach potrafią wymówić proste słowa, inne czekają z tym do roku, a nawet chwilę dłużej.

Zobacz wideo Dieta jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Jak powinna wyglądać?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Jeśli chodzi o rozwijający się aparat mowy u małego dziecka, to właściwie cały proces rozpoczyna się już w życiu płodowym. Kolejny krok milowy to nauczenie się przez dziecko krzyku i płaczu. W ten sposób nie tylko komunikuje, że coś jest nie tak i potrzebuje uwagi, ale także oswaja się ze swoim głosem.

Kolejnym etapem jest głużenie albo gruchanie - tutaj ten proces rozpoczyna się zwykle pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka. W tym czasie dziecko zaczyna wydawać z siebie dźwięki zawierające także spółgłoski, na przykład "gli", "bli", "brr". Po gruchaniu przychodzi czas na gaworzenie, czyli małe dziecko zaczyna wymawiać pierwsze sylaby, które łączy ze sobą, ale nie rozumie ich sensu. Także jeśli w tym czasie usłyszymy "ma-ma" niekoniecznie będzie to oznaczać mamę. Kolejnym krokiem jest powtarzanie i naśladowanie dźwięków przez malucha. Przychodzi na to czas w okolicy ósmego i dziewiątego miesiąca życia.

Po oswojeniu się z nowymi umiejętnościami przychodzi etap łączenia i wypowiadania pierwszych słów, których znaczenie dziecko zna i rozumie. Następuje to zwykle w okolicy pierwszych urodzin dziecka. Jeśli jednak niektórzy rodzice nadal nie usłyszeli "mama", "baba", czy "papa" - nie ma się co martwić. Dziecko ma jeszcze czas, warto dużo czytać mu bajek i mówić bezpośrednio do niego, aby zachęcić je do mówienia.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Rodzice, którzy z niecierpliwością czekają na pierwsze słowa, powinni zaniepokoić się, kiedy maluch nie reaguje płaczem lub krzykiem na głośne i nagłe dźwięki, jak upadek garnka, czy trzaśniecie drzwiami. Niepokojące może być również to, że dziecko nie wydaje z siebie dźwięków, nie głuży i nie gaworzy. Starsze dziecko powinno również potrafić połączyć i wypowiedzieć proste zdania jak np. "mama daj".  

Jeśli sytuacja trwa dłużej, rodzice powinni wraz z dzieckiem udać się do poradni audiologicznej i laryngologicznej, aby lekarz mógł ocenić czy maluch na pewno słyszy i, czy rozwój jego mowy przebiega prawidłowo. Może również zalecić wizytę u laryngologa. Laryngolog może zlecić specjalne ćwiczenia, dzięki którym mowa dziecka będzie mogła rozwijać się lepiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.