Czy możemy zostawić dziecko samo w domu? Dla wielu rodziców to trudna decyzja, ale czasem, postawieni pod murem, muszą to zrobić. Od kiedy można bezpiecznie zostawić pociechę samą w domu, by nie narazić się na nieprzyjemności?
Polskie prawo nie wskazuje jednoznacznie, od ilu lat dziecko może zostać samo w domu. W tej kwestii wyróżnia się aż trzy przepisy. W kodeksie karnym za dolną granicę uznaje się 7. rok życia dziecka, w kodeksie administracyjnym 8. rok życia, w kodeksie cywilnym - 13.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Skąd ta różnorodność? Kodeks administracyjny (art. 32 ust. 1) wyjaśnia, że na zasiłek opiekuńczy mogą liczyć osoby, które są ubezpieczone i które muszą poprosić o zwolnienie z pracy spowodowane koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia.
Z kolei art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku mówi, że:
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany
Z kolei kodeks cywilny uznaje, że osoby, które nie ukończyły 13 lat, nie mają zdolności do czynności prawnych. Można więc interpretować to w ten sposób, że dziecko w tym wieku i młodsze nie powinno pozostać bez opieki.
Eksperci wskazują, że przed podjęciem decyzji o pozostawieniu dziecka samego w domu warto przez jakiś czas obserwować. Trudno bowiem określić sztywne ramy, w których dziecko miałoby być gotowe do samodzielnego pozostania w domu. Niektóre 6-latki będą na to gotowe, a niektóre 12-latki nie. Pedagodzy i psychologowie zalecają, by przed pozostawieniem pociechy samej w domu, niezależnie od jej wieku, porozmawiać z nią o różnych aspektach bezpieczeństwa oraz uczulić na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.