Dni wolne od szkoły i nauki to jeden z głównych tematów wśród uczniów, którzy szykują się na powrót do szkoły. Chociaż wakacje jeszcze trwają, to jednak wiele osób wertuje już karty kalendarza w poszukiwaniu dni wolnych od zajęć szkolnych. Na pierwszy długi weekend będą musieli poczekać dwa miesiące.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Chociaż wakacje jeszcze trwają, a do rozpoczęcia szkoły pozostał ponad tydzień, to wielu uczniów już teraz wertuje kalendarz w poszukiwaniu świąt i długich weekendów, czyli czasu wolnego od szkoły i nauki. Niestety, na pierwsze dłuższe wolne trzeba będzie poczekać ponad dwa miesiące, ale dobra informacja dla wszystkich uczniów jest taka, że rok szkolny 2022/2023 potrwa krócej. Oficjalne zakończenie nauki zaplanowane jest bowiem na 23 czerwca 2023 roku, czyli o jeden dzień szybciej niż to było ostatnio.
Ilość dni wolnych od szkoły też jest imponująca. Wynosi dokładnie 179 dni. W tym wyniku uwzględniliśmy wakacje, dwutygodniowe ferie, wszystkie święta i weekendy.
Do całego zestawienia dni wolnych od zajęć dydaktycznych warto dorzucić harmonogram ferii zimowych, który przedstawia się następująco:
Na dodatkowe dni wolne mogą również liczyć uczniowie w ramach tzw. dni dyrektorskich. Jednak ich wykorzystanie pozostawione jest do wyłącznej dyspozycji dyrektora. Różni się też ich ilość, która została zróżnicowana przez rozporządzenie MEN, w zależności od typu placówki.
Dla szkół podstawowych to jedynie 8 dni w trakcie roku szkolnego. Dla liceów ogólnokształcących i techników jest ich 10 dni. W szkołach branżowych, policealnych i centrach kształcenia zawodowego, do wykorzystania jest tylko 6 dni dyrektorskich, a w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy najmniej, bo tylko 4 dni. Z reguły są one wykorzystywane np. z okazji Dnia Edukacji Narodowej lub pisania ważnych egzaminów przez uczniów klas ósmych czy maturzystów.