Mandat za spacer po chodniku z dzieckiem. Absurdalny przepis może uszczuplić portfel o 5 tys. złotych

Mandat za spacer po chodniku z dzieckiem? Brzmi absurdalnie, ale okazuje się, że to wcale nie jest niemożliwe. W świetle prawa taki przepis istnieje, więc jak się przed nim uchronić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Z art. 89 kodeksu wykroczeń możemy dowiedzieć się, że dopuszczenie małoletniego do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźmy.

Zobacz wideo Dieta jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Jak powinna wyglądać?

Mandat za spacer po chodniku z dzieckiem. Można za to słono zapłacić

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany

- brzmi przepis z art. 89 kodeksu wykroczeń. Wynika z niego, że zgodnie z prawem, dziecko do lat siedmiu nie powinno przebywać na drodze. Sąd uznał, że drogą jest nie tylko jezdnia, ale i chodnik. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego do drogi zaliczają się również takie elementy jak pobocze, chodnik, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

'Najpiękniejsze bliźniaczki na świecie' - Ava Marie i Leah Rose Clements"Najpiękniejsze bliźniaczki na świecie". Tak teraz wyglądają

Wynika więc z tego, że dopuszczenie małoletniego w wieku do lat siedmiu do przebywania na drodze publicznej może uszczuplić portfel rodzica o pięć tysięcy złotych.

Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym

 - wyjaśnia w rozmowie z edziecko.pl adwokat Łukasz Skiba. Jak dodaje, mandat dotyczy rodziców bądź opiekunów tylko wtedy, gdy ci pozostawią dziecko poniżej siódmego roku życia na drodze bez żadnej opieki.

Internauci zabierają głos ws. mandatu za spacerowanie z dzieckiem. "A nie lepiej dożywocie?"

Fakt, że rodzice bądź opiekunowie mogą otrzymać mandat za spacerowanie z dzieckiem po chodniku, wzbudził w czytelnikach portalu Gazeta.pl ogrom emocji. Pojawiły się liczne komentarze na ten temat - w tym bardzo prześmiewcze.

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)Imię dla dziewczynki. W latach 50. zdobywało szczyty popularności

A nie lepiej dożywocie?

- zażartował jeden z internautów.

Ktoś zdrowo przekombinował, lubi pewnie szukać dziury w całym

- czytamy.

A gdzie matka ma spacerować, z dzieckiem albo z wózkiem jak nie na chodniku? Więc od czego jest chodnik? Jeszcze takich bzdur nie słyszałam. Szukacie pieniędzy tylko nie w tym miejscu. Szukajcie pijaków, chuliganów, a nie matki z dzieckiem na chodniku

- dodała kolejna internautka.

Więcej o: