Aleksandra jest jednym z najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce. Zgodnie z listą opublikowaną przez polski rząd w styczniu 2022 roku, w naszym kraju zdecydowano się na nie aż 387 570 razy. Propozycja ta znalazła się na 12. pozycji tuż za Joanną i Krystyną. Jakie znaczenie się za nią kryje?
Aleksandra wywodzi się od męskiego imienia Aleksander. Powstało od połączenia greckich słów "alekso" - bronię oraz "aner, andros", czyli człowiek. Można więc je interpretować jako obrończynię ludzi. Imię ma swoje odpowiedniki na całym świecie, w naszym kraju jest znane od około XIV wieku.
Imię Aleksandra zostało spopularyzowanie przez Henryka Sienkiewicza - w końcu jedną z postaci "Potopu" była Oleńka Billewiczówna. Kobieta była miłością głównego bohatera, Andrzeja Kmicica. Wyróżniała ją niezwykła uroda, wierność zasadom i wartościom, a także odwaga oraz duma.
Poza bohaterkami literackimi imię noszą także znane postaci historyczne, jak i współczesne. Wśród znanych Aleksandr możemy wymienić:
Wybierając imię dla dziecka, zastanawiamy się także nad możliwymi zdrobnieniami. Jak możemy mówić na Aleksandrę? Wśród popularnych propozycji można znaleźć takie opcje jak:
Ola, Olunia, Oleńka, Oluśka, Olka, Olesia, Oluś, Oluńka, Oluchna, Aleksa, Alka, Alosia, Alutka, Aluś, Ala czy Ale.
Dziewczynka o imieniu Aleksandra swoje imieniny świętuje 20 marca, 21 kwietnia i 2 października. Najpopularniejszą datą jest 18 maja.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl