Imię dla dziewczynki, które oznacza "obrończynię ludzi". W Polsce cieszy się dużą popularnością

Aleksandra, Ola, Olka - kto z nas nie zna przynajmniej jednej kobiety o tym imieniu? To popularne imię kryje za sobą pewne znaczenie. Skąd pochodzi i jak można je interpretować?

Aleksandra jest jednym z najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce. Zgodnie z listą opublikowaną przez polski rząd w styczniu 2022 roku, w naszym kraju zdecydowano się na nie aż 387 570 razy. Propozycja ta znalazła się na 12. pozycji tuż za Joanną i Krystyną. Jakie znaczenie się za nią kryje? 

Zobacz wideo Podrzucam opis do wideo: Dieta jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Jak powinna wyglądać?

Aleksandra - obrończyni ludzi 

Aleksandra wywodzi się od męskiego imienia Aleksander. Powstało od połączenia greckich słów "alekso" - bronię oraz "aner, andros", czyli człowiek. Można więc je interpretować jako obrończynię ludzi. Imię ma swoje odpowiedniki na całym świecie, w naszym kraju jest znane od około XIV wieku.

Imię Aleksandra zostało spopularyzowanie przez Henryka Sienkiewicza - w końcu jedną z postaci "Potopu" była Oleńka Billewiczówna. Kobieta była miłością głównego bohatera, Andrzeja Kmicica. Wyróżniała ją niezwykła uroda, wierność zasadom i wartościom, a także odwaga oraz duma. 

Znane osoby o imieniu Aleksandra

Poza bohaterkami literackimi imię noszą także znane postaci historyczne, jak i współczesne. Wśród znanych Aleksandr możemy wymienić: 

  • Aleksandra Fiodorowna - ostatnia cesarzowa Rosji, żona cesarza Mikołaja II,
  • Aleksandra - luksemburska księżniczka z dynastii Burbon-Parmeńskiej,
  • Aleksandra Kwaśniewska - dziennikarka oraz córka byłego prezydenta Polski,
  • Aleksandra Ziółkowska-Boehm - pisarka,
  • Aleksandra Szwed - aktorka.

Imię dla dziewczynki. Zdrobnienia dla imienia Aleksandra

Wybierając imię dla dziecka, zastanawiamy się także nad możliwymi zdrobnieniami. Jak możemy mówić na Aleksandrę? Wśród popularnych propozycji można znaleźć takie opcje jak: 

Ola, Olunia, Oleńka, Oluśka, Olka, Olesia, Oluś, Oluńka, Oluchna, Aleksa, Alka, Alosia, Alutka, Aluś, Ala czy Ale. 

Kiedy imieniny Aleksandry? 

Dziewczynka o imieniu Aleksandra swoje imieniny świętuje 20 marca, 21 kwietnia i 2 października. Najpopularniejszą datą jest 18 maja. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.