Ta jedna cecha pomoże dziecku radzić sobie z problemami. Można ją wypracować

Psycholożka podsuwa sześć metod na wypracowanie w dziecku poczucia nadziei. To bardzo proste "ćwiczenia", które rodzic może powtarzać z dzieckiem każdego dnia. W efekcie jego pociecha będzie bardziej zaradna i szczęśliwsza.

Więcej tematów związanych z wychowywaniem dzieci na stronie Gazeta.pl

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było szczęśliwe i żeby jak najlepiej radziło sobie w życiu. Z tego powodu staramy się wychowywać nasze pociechy na pogodnych i zaradnych młodych ludzi, którzy będą umieć rozwiązywać problemy, jakie pojawią się na ich drodze. Nie będą się zniechęcać i wpadać w złość lub rozpacz, gdy coś im się nie uda. Nie będą rezygnować z prób osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Nie będą się poddawać. Na wszystko to wpływ ma jedna szczególna umiejętność (czasem nazywana cechą), którą warto u dziecka wypracować, a potem ją pielęgnować.

Psycholożka pomaga rodzicom

Dr Michele Borba to uznana na całym świecie amerykańska psycholożka, edukatorka rodzinna, autorka bestsellerowych książek (napisała ich ponad 20, zostały przetłumaczone na 14 języków). Napisała m.in. poradnik dla rodziców: "Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku. 7 cech, które warto rozwijać". W swojej pracy skupia się głównie na wzmacnianiu u dzieci empatii i temperamentu. Uważa, że dzieci, które cechuje nadzieja łatwiej przezwyciężają trudności, uznają je za tymczasowe i mają też wewnętrzne poczucie kontroli. Psycholożka uważa, że można dzieci nauczyć zachowywania nadziei w trudnych sytuacjach, w obliczu trudności.    

Zobacz wideo Kamil Baleja spotkał fana na wakacjach. Zadał mu tylko jedno pytanie. "Co w moim życiu poszło nie tak?"

Sześć sposobów, które pomogą zachować dzieciom nadzieję

Psycholożka uważa, że można (i warto) to robić na sześć sposobów:

"Słowo-klucz" - ustalone z rodzicem słowo-klucz (a właściwie zdanie) będzie dla dziecka wsparciem w trudnych momentach. Może to być np.: "Będzie dobrze" lub "Zastanowię się nad tym jutro". Na początku rodzic powinien je powtarzać z dzieckiem w każdej trudnej sytuacji, z czasem zacznie to robić samo, a w końcu takie "słowo-klucz" stanie się jego wewnętrznym głosem.

Bez negatywnego myślenia - najpierw trzeba uświadomić dziecku, że słowa mają moc, więc te negatywne, pesymistyczne należy w miarę możliwości wyeliminować z życia codziennego, a konkretnie z sytuacji, w których dziecko mierzy się z jakąś trudnością. Słowa takie to m.in. "nigdy" i "zawsze", wskazują na pesymistyczne myślenie. Dziecku watro wyjaśnić, że słowa te nie są prawdziwe (najlepiej jest przypomnieć mu jakieś jego sukcesy z przeszłości i wskazać, że te słowa się do nich nie odnoszą w negatywnym znaczeniu). 

Nauka rozwiązywania problemów - maluchy, które mają poczucie nadziei nie będą próbować unikać za wszelką cenę problemów, bo będą wiedziały, że można je rozwiązać, będą miały nadzieję, że im się to uda. Na początku trzeba rozpoznać problem i nazwać go na głos. To uruchamia mechanizm poszukiwania rozwiązania. W dalszej kolejności należy zasugerować dziecku, żeby obmyśliło kilka możliwych rozwiązań, można je w tym wesprzeć. Na końcu należy zachęcić dziecko do wyboru najlepszego w jego ocenie rozwiązania i sprawdzenia, czy rzeczywiście zadziała. 

"A co jeśli?" - gdy rodzic widzi, że dziecko zmaga się z jakąś trudnością, warto "odsunąć" od niego negatywne scenariusze, które zapewne bierze pod uwagę. Wystarczy spytać: "A co jeśli...?" To daje nadzieję i pozwala bardziej optymistycznie oraz realistycznie spojrzeć na sytuację. 

Małe sukcesy zasługują na świętowanie - zauważanie w życiu codziennym małych sukcesów sprawia, że dziecko ma większą pewność siebie, zwiększa się też u niego poczucie nadziei. Warto wspólnie cieszyć się z małych sukcesów, często o nich dziecku przypominać i chwalić je.

Rytuały wdzięczności - dzieci pełne nadziei z reguły cieszą się z drobiazgów i czują wdzięczność za nie. Warto to pielęgnować i np. wieczorem, przed pójściem spać lub w czasie kąpieli zachęcać pociechę, żeby wymieniła jedną rzecz, która miała miejsce danego dnia i za którą jest wdzięczne. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA