Rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku. Kto może liczyć na środki od rządu? Kwota jest niemała

Od 1 stycznia możemy starać się o nowe świadczenie. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to duża suma, którą mogą pozyskać rodzice na wychowanie swoich dzieci. Drugą propozycją rządu jest dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Ile pieniędzy mogą otrzymać rodzice i jakie warunki należy spełniać, aby skorzystać z tych ofert? Odpowiadamy.
Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Od kilku lat znane są nam różnego typu świadczenia, których zadaniem jest wsparcie rodzin z dziećmi. Program 500 Plus, Dobry Start, Mama 4 Plus, czy Bon Turystyczny. To tylko kilka z rozwiązań mających na celu odciążyć domowy budżet. Rodzice mogą także między innymi korzystać z ulg podatkowych, a najnowszy program o nazwie "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" stanowi duży zastrzyk gotówki. Kto może otrzymać pieniądze?

Polki mogą liczyć na dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci. Można dostać 1338 zł. Komu przysługują środki?Polki mogą liczyć na dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci

12 tysięcy na dziecko, czyli dla kogo jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Od początku bieżącego roku rodzice mogą składać wnioski w celu przyznania im świadczenia w ramach najnowszego programu socjalnego. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zapewnia kwotę 12 tysięcy złotych i przyznawany jest rodzinom bez względu na poziom zarobków. Są jednak pewne warunki, które należy spełniać, aby móc ubiegać się o tę kwotę. 

Na oficjalnej stronie rządowej możemy pozyskać informacje niezbędne dla wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z tej formy pomocy. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12 miesiąc życia. Pieniądze można otrzymać na dwa sposoby:

  • przez rok po 1 tys. zł miesięcznie,
  • przez dwa lata po 500 zł miesięcznie.

Decyzja zależy wyłącznie od rodziców. Natomiast wnioski można składać już w momencie kiedy nasze drugie bądź kolejne dziecko ukończy dziewiąty miesiąc. Na wypłatę jednak musimy zaczekać, aż ukończy roczek.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niemowlę (zdjęcie ilustracyjne)Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce. Jedno z nich to Nutella

Dofinansowanie żłobka. Ile pieniędzy mogą otrzymać rodzice? 

Kolejną propozycją jest dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Na ten cel rodzice mogą otrzymać co miesiąc kwotę rzędu 400 złotych. Ta forma wsparcia przysługuje dzieciom od 12 do 35 miesiąca życia. Pieniądze te jednak nie wpłyną bezpośrednio na nasz rachunek bankowy. Świadczenie jest wypłacane placówce, w której znajduje się nasze dziecko. 

O 400 złotych mogą ubiegać się rodzice bądź opiekunowie, a kwota zasili konto żłobka bądź klubu dziecięcego. 

Wnioski o uzyskanie zarówno pieniędzy w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, jak i w przypadku dofinansowania żłobka można składać online. Ich obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu należy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, lub przesłać stosowne dokumenty za pośrednictwem portalu Emp@tia MRiPS.

Więcej o: