Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce. Wśród pomysłów rodziców Rambo i Nutella

Wybór imienia dla naszego dziecka to często długotrwały proces. Rodzice analizują znaczenia czy źródło pochodzenia danego określenia. Czasem na decyzję ma wpływ obecny trend. Co jednak jeśli o wyborze w pewnym wymiarze decyduje popkultura? Nutella jest tego idealnym przykładem. Ten czekoladowy krem stał się w Polsce jednym z niekonwencjonalnych imion.
Zobacz wideo Czym jest mleko modyfikowane? Jak dobrać odpowiedni produkt?

Kiedy na świat przychodzi nasze dziecko, to chcemy, aby nosiło piękne imię. Ważne jest jego brzmienie, czy pochodzenie. Jednak jak się okazuje, nie każdy rodzic kieruje się tego typu logiką. Zdarzają się sytuacje, gdzie dziecko otrzymuje dziwne imię i wiąże się ono... No właśnie z czym? Przedstawiamy kilka przykładów.

Najdziwniejsze imiona dla dzieci. Nutella nie jest wyjątkiem

Nadając dziecku imię, liczymy się z tym, że zostanie ono z nim już na całe życie. Oczywiście istnieje możliwość jego zmiany, ale odbywa się za pośrednictwem sądu, a cała procedura jest dosyć żmudna i czasochłonna. Dlatego rodzice zazwyczaj dość ostrożnie podchodzą po wyboru odpowiedniego określenia. Czasem kierują się tradycją, czasem trendami, a nie raz wzorują się na świecie show-biznesu. Nie ma w tym nic złego, w końcu inspiracji można szukać wszędzie. Czy jest jednak granica? 

Okazuje się, że w Polsce możemy spotkać dzieci o zupełnie dziwnych imionach. Są bowiem osoby, które decydują się, aby nazwać swojego syna lub córkę w niekonwencjonalny sposób. Przykładem może być imię Wiedźmin, które było dosyć głośnym wydarzeniem medialnym. Urzędnik Stanu Cywilnego nie wyraził zgody na nadanie takiego imienia, jednak rodzice walczyli dalej i po niewielkiej korekcie ich syn został nazwany Wiedziminem.

Przykładów może być więcej. Na świat przyszły dziewczynki o imieniu Nutella, Merida, Nirvana, Koka, czy Amnezja. Wśród chłopców znajdziemy takie określenia jak Rambo, Batman, Joint, Myszon czy Napoleon.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziwne imiona w Polsce kontra obowiązujące przepisy

Pomimo naszych chęci, czy kreatywności musimy zawsze liczyć się z przepisami prawa i faktem, że na naszej drodze do nadania niespotykanego imienia może stanąć urzędnik stanu cywilnego. Zapis potwierdzający tego typu informacje możemy znaleźć w obowiązującym akcie prawnym.

Jest to art. 59 Prawa o aktach stanu cywilnego (Dz.U.2022.1681 t.j), w wersji obowiązującej od 10 sierpnia 2022 roku, którego pkt. 4 brzmi następująco:

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej, lub mają charakter ośmieszający, lub nieprzyzwoity, lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu

- czytamy treść aktu prawnego na stronie sip.lex.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.